Gigászok küzdelme – OSTAR 2000
Bár 7 darab, 60 lábas trimarán állt rajthoz, volt figyelemre méltóbb osztály is a mezőnyben, mégpedig a 24 hajót (!) számláló Open 60-as kategóriában. Meglepetésgyőzelmek születtek.
Abban az évben Europe 1 New Man STAR-nak nevezték a regattát, és persze volt észszerű magyarázat az Open 60-asok fokozott érdeklődésére: 2001 novemberében rajtolt a soron következő Vendée Globe, és sokan használták az OSTAR-t bemelegítő versenynek, valamint kvalifikációs futamnak.
Első meglepetés
Francis Joyon, bár magabiztosan vezetett az előző versenyen, végül annyira nem nyert, hogy be sem futott. Ezért vagy másért, nem tudni, de a szponzora 1999-re kihátrált mögüle, a hajót Lalou Roucayrol kapta meg, de újat is építettek, kifejezetten a 2000-es versenyre. Joyon össze tudott szedi annyi pénzt, hogy kibérelje a régi járgányt (ezúttal az Eure et Loire nevet kapta), de finoman szólva is korlátos volt a költségvetése: míg a gazdagon támogatott csapatok a kikötőben parkolva készítették fel hajóikat, addig Joyon bóján állva fúrt-faragott. Így semmi furcsa nem volt abban, hogy a hat trimarán közül ő volt a legkevésbé esélyes, és annál nagyobb meghökkenést okozott, hogy mégis nyerni tudott (9 nap, 23 óra, 21 perc). Zárójeles történet: a Banque Populaire trimarán ezúttal is felborult.
Második meglepetés
Az előzetes latolgatások során főleg Thomas Coville, Michel Desjoyeaux, Yves Parlier, Mike Golding, Roland Jourdain és Dominique Wavre neve bukkant fel a potenciális győztesek között, de egy angol hölgy mindegyiküknek borsot tört az orra alá. Az akkor 23 éves Ellen MacArthur a kilencedik napon kiszúrt egy frissülést, és észak felé fordult, ami eleinte magyarázhatatlannak tűnt. De a húzás bejött, 75 mérföld előnyre tett szert, amit aztán a célig megőrzött, ékes bizonyítékát adva annak, hogy ő bizony nem csak a részvétel miatt érkezett.
Évekkel később Joyon elképesztő egyszemélyes földkerülő rekordot állított be (2003–2004: 72 nap, 22 óra, 54 perc, 22 másodperc), amit aztán épp MacArthur döntött meg (2004–2005: 71 n, 14 ó, 18 p, 33 mp).
Franck Cammas, aki nagyon álmos volt:
Az OSTAR története:
Így kezdődött: egyedül áthajózni az Atlanti-óceánt – 1960
Amikor az amerikaiak kiszorították a franciákat – 1980
A franciák visszavágnak – 1984
Melyik úton menjek? – OSTAR 1992
Észak nyer. Vagy nem – OSTAR 1996
(forrás: rwyc.org; fotók: tropheejulesverne.org; histoiredeshalfs.com; greatcirclesails.blogspot.com)
- ha tetszett, ajánld másoknak is!