Piran és környéke különleges élményekkel csábít
A festői kisváros az őszi és tavaszi hónapokban is remek élményeket és programokat kínál, amelyekkel nemcsak a környéket, hanem az itt élő embereket és a munkájukat is jobban megismerhetjük.
Piran neve jól tükrözi egykori hajós múltját és történelmi szerepét. Aki már járt itt az tudja, hogy az óváros szűk utcáival és középkori hangulatával olyan, mintha egy mesébe csöppentünk volna. De míg nyáron lépni sem lehet a tengerparti sétányon a törölközőiken fekvő nyaralóktól, az őszi és tavaszi időszak tökéletes a város felfedezésére: lényegesen kevesebb az ember, és az időjárás is sokkal kellemesebb, mint egy forró nyári napon.
A lankás hegyek között található Nova vas nevű kis faluban a szlovén és az olasz konyha évszázados összefonódásából egy egészen különleges csoda született. A hely tulajdonosa egy kicsit szlovén, egy kicsit olasz, és olyan éttermet vezet, ami leginkább olyan, mint egy otthon, ahová nagyon jó megérkezni és ahol életem egyik legfinomabb ételét kapom. A Na Burjiban minden helyi alapanyagokból készül, és az ételek íze garantáltan felejthetetlen élményt nyújt.
Étlap nincs, érdemes egy-két nappal előre odaszólni, hogy mikor érkeznénk és milyen típusú ételt szeretnénk, amelyet aztán Oriella a legfrissebb hozzávalókból készít majd el nekünk.
Az 1970-es években épült Grand Hotel Bernardin tökéletes helyen fekszik, éppen félúton Piran és Portoroz között, ha úgy döntenénk, hogy este még felkerekedünk egy kellemes sétára. A hotel az egykori Jugoszlávia egyik legnagyobb és legexkluzívabb szállodájának épült, amely akkor egy modern luxusépítménynek számított, és számít ma is.
De ellátogathatunk egy másik különleges helyre. A Gramona olívaolaj-gazdaság megint egy hely tökéletes példája annak, hogyan lehet hagyományos módszerekkel és modern környezetbarát megoldásokkal kiváló terméket előállítani. Mint kiderül, a tulajdonos család generációk óta foglalkozik itt olívaolaj-készítéssel.
Az olívafarm szomszédságában található a Fonda család halgazdasága az Adriai-tenger vizén, amely húsz éve működik Szlovénia 46 kilométer hosszú tengerparti szakaszának egy különleges helyszínén. Főként tengeri sügéreket tenyésztenek, amelyeket az Adriai-tenger természetes körülményei között nevelgetnek. A farm különlegessége, hogy nagy hangsúlyt fektetnek a tiszta víz fenntartására és a halak egészségének megőrzésére. Nemcsak az a fontos számukra, hogy prémium minőségű halakat kínáljanak, hanem hogy odafigyeljenek az ökológiai egyensúly megtartására és még több élőhelyet hozzanak létre a tengerben élő élőlények számára.
Az itteni folyó- és sós víz keveredése ideális környezetet teremt a vadon élő halak számára. A területen több mint 30 különböző halfaj található, beleértve delfineket és az olyan nagyobb halakat is mint a tonhal, ezért a halgazdaság fontos szerepet játszik az ökoszisztéma fenntartásában is.
A farmon csak természetes módszereket alkalmaznak: nem használnak gyógyszereket, antibiotikumokat, hormonokat vagy vegyszereket a hálók víz alatti tisztításához. Ezzel biztosítják, hogy a halak mindig egészséges és tiszta környezetben növekedhessenek. A fenntarthatóság érdekében folyamatosan figyelemmel kísérik a halak számát, és ha szükséges, külön hálókba osztják őket, hogy biztosítsák a megfelelő növekedési feltételeket és elkerüljék a túlzsúfoltságot.
Négy hónapja elindították legújabb projektjüket, ami az első mesterséges zátony az Adriai-tengerben. Az ötlet több mint 30 évvel ezelőtt született meg az alapító, Ugo Fonda fejében, de akkor még nem kapták meg az engedélyt a megvalósításra. A Covid-időszak alatt újra előtérbe került a mesterséges zátony ötlete, amelyet most végre telepítésre került, ezzel gazdagítva a tengeri élővilágot, miközben védi a helyi ökoszisztémát – írta a turizmusonline.hu.
- ha tetszett, ajánld másoknak is!