Ökoturisztikai központ lesz Fertőrákoson

Rövidesen megnyílik Fertőrákosnál a felújított vitorláskikötő, az oda vezető út és a százötven méter hosszú móló. A korábbi óriásberuházás helyett most természetközeli tervek vannak.

Elindult az újratervezés a fertőrákosi kikötőben, immáron civil és szakmai szervezetek bevonásával – tudtuk meg a helyszínen Barcza Attila országgyűlési képviselőtől, akit Lázár János építési és közlekedésügyi miniszter nemrégiben nevezett ki a Fertő tó és környezetének fejlesztéséért felelős miniszteri biztosnak. A politikai tisztsége mellett „civilben” turisztikai szakember – Barcza Attila doktorátusát a Sopron-Fertő térség turisztikai kínálatának és a turisták mobilitásának vizsgálatáról írta – a feladatát lapunknak úgy fogalmazta meg, hogy „társadalmasítja” a beruházást, azaz: az elkövetkező hetekben minden, a beruházással kapcsolatban érintett szakmai, civil szervezettel felveszi a kapcsolatot. „Az első és legfontosabb feladat: békét kell teremteni, úgy kell folytatnia fejlesztést, hogy azt a túlnyomó többség elfogadja” – fogalmazott lapunknak Barcza Attila.

Úgy tudjuk, ennek szellemében a miniszteri biztos már leült tárgyalni civilekkel, így az eredeti beruházást kritizáló Fertő Tó Barátai Egyesülettel is. Civil forrásaink a korábbi évek gyakorlatához képest meglepő nyitottságról és szakmaiságról számoltak be.

A kormány 2015-ben vetette fel a bő száz éve használt, ám a közelmúltra már erősen leamortizálódott fertőrákosi kikötő és strand felújításának ötletét. A többi között azzal indokoltak, hogy míg az osztrák oldalon kilenc nagyobb turisztikai központ van, addig a magyar oldalon egyedül a Fertőrákosi-öböl, ahol le lehet menni a tóhoz – máshol mocsaras a tópart és nem mellesleg szigorúan védett természetvédelmi területről van szó. Ugyanakkor az akkori kormányzati ötletelésből egy nagyjából 45 milliárdos állami óriásberuházás kezdett kibontakozni, százszobás szállodával, parkolókkal, sportlétesítményekkel, amit a hazai és nemzetközi civil-, illetve környezetvédő szervezetek élesen kritizáltak és tiltakoztak is az elképzelések ellen.

Az eredeti terveknek végül a pénzhiány megálljt parancsolt, így csak a tóparton az első ütem mélyépítési, kotrási, kikötőépítési és közműépítési munkái készültek el, ám a tervezett építményeket már nem húzták fel. Ezt követően a beruházás a Miniszterelnökségtől átkerült a 2022-ben miniszterként újrázó Lázár János vezette Építési és Közlekedési Minisztériumhoz, ahonnan új szelek fújdogáltak. Így már 2022-ben arról hallottunk, hogy egy visszafogottabb és esztétikailag is a tájba illeszkedő, természetközeli beruházásban gondolkoznak. Ezt követte most március közepén a turisztikai szakember Barcza miniszteri biztosi kinevezése.

Barcza Attila elmondta: az elkövetkező időszakban meghallgatják a civilek, a szakmai szervezetek és a lakosság javaslatait, azaz mindenkiét, így a korábbi beruházással kritikus véleményeket is. Ezek összegzéséből fog kialakulni, hogy pontosan milyen legyen az arculata a megújuló Fertőrákosi-öbölnek, majd ezek alapján fogják kiírni az új közbeszerzéseket. A miniszteri biztos szerint mivel a vélemények alapján még formálódik a beruházás, így a Fertő-tavi építkezés pontos ütemtervéről, költségvetésről korai lenne beszélni. Ami már biztos, hogy mielőbb újra használatba szeretnék adni a területet. Idén tavasszal megnyílik a felújított, 400 hajót befogadó vitorláskikötő, az odavezető út és a kikötőhöz tartozó százötven méter hosszú móló a nagyközönségnek. Ez azt is jelenti, hogy hét év után először újra lemehet sétálni a lakosság a tópartra.

A kikötőt eleve a Fertő tó sajátosságaihoz alakították ki: mivel a félszikes, sekély tó vízszintje erősen kitett a párolgásnak, azaz egy-egy szárazabb nyáron komoly vízszintcsökkenés jön létre, a kikötő szintje emelhető és süllyeszthető, vagyis hozzáigazítható a vízszinthez. Amikor Barcza Attilát arról kérdezzük, hogy pontosan mi lehet a fő vonzereje a leendő Fertő tavi turisztikai központnak, a miniszteri biztos rávágja: egyértelműen az ökoturizmus. Turistacsalogató lehet a területen kialakítandó 12 hektáros ökológiai park egy tanösvénnyel, ami már a terület korábbi terveiben is szerepelt. Ott megmaradt egy fás-ligetes-mocsaras terület, ahol ugyanakkor új vizes élőhely – a területet körbevevő övcsatorna – is létesült. Ezen a részen a meglehetősen hullámos tóval szemben a szélvédett területen gyerekekkel is lehet majd biztonságban kenuzni – írta a nepszava.hu.

   - ha tetszett, ajánld másoknak is!