Körkép Budapest gyógyfürdőiről
Idén elindulhatnak a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH) a korábban már eltervezett és előkészített fürdőfejlesztési programjai, és új elemekkel bővül a néhány évvel ezelőtt bevezetett kedvezményrendszerük.
A külföldi fürdőárakhoz való felzárkózás fontos, de legfontosabb vonzerőnk, történelmi fürdőink egy része felújításra szorul. Még a Széchenyi fürdő, amely a világ egyik legszebb hasonló intézménye is kapott némi negatív kritikát az utóbbi időkben külföldi blogokon és kommentekben, főleg a zsúfoltság miatt – mondta Borosné Szűts Ildikó, a társaság vezérigazgatója.

Elkészültek már azok a koncepciók és kiviteli tervek, amelyek a következő évek nagy volumenű beruházásait alapozzák meg. A komplex fürdőfelújítási program kiemelt eleme a Gellért fürdő és a Rác fürdő rekonstrukciója, illetve a Széchenyi fürdő megújulása.
A társaság fürdőiben a belépők ára átlagosan 5 százalékkal emelkedett 2025 januárjától. A hazai vendégkör által látogatott fürdőket illetően, mint az igazgató elmondta, erős korlátot jelent a belföldi vendégek vásárlóereje. Ugyanakkor jelentős azoknak a száma, akik kedvezménnyel élvezhetik a szolgáltatásokat: a 2024. évi mintegy 4 millió főt számláló vendégforgalomból több mint 1,7 millió fő árkedvezményes konstrukcióval látogatta a fürdőket, ez a teljes vendégkör 43,5 százaléka.
A kedvezményrendszer egyébként közel 4 milliárd forint nagyságú, a hazai fürdőket látogatók 70 százaléka kedvezménnyel keresi fel fürdőinket. Az idén bevezetett kedvezmények mintegy 200 millió forintos nagyságrendet jelentenek, de csak a pilot időszak után lehet majd pontosan látni az összeget.
Tavaly a vállalat nettó árbevétele megközelítette a 26,3 milliárd a tervezett 24,2 milliárd forinttal szemben. Az adózás utáni eredményük meghaladta a 6,2 milliárd forintot, a múlt évi, terv szerinti 4,4 milliárd forinthoz képest.

Idén, a tavalyi forgalomhoz hasonlóan, megközelítőleg 4 millió vendéget vár a társaság. Éves szinten úgy 10 ezer fővel kevesebb látogató várható. Ennek oka, hogy a felújítás során a fenti fürdőkben egyes vendégtereket le kell zárni, illetve, hogy a Gellért a rekonstrukció miatt várhatóan 2025 októberétől bezár.
A zrt. második legjelentősebb fürdője a Gellért. Értékében és jelentőségében is kiemelkedő a 20 milliárd forintos tervezett összeg, amely az egyik legnagyobb fürdőfejlesztés országos szinten. Fontos feladat itt a komplex felújítás mellett a történelmi örökség megőrzése, a szecessziós építészeti és művészeti értékek restaurálása. A gépészeti és technológiai korszerűsítés során figyelni kell majd a fenntarthatósági szempontokra, az energiahatékonyság növelésére, a termálvíz és hőhasznosítás modernizálására, a vendégélmények új szintre emelésére. Tervezik új wellness- és élményfunkciók beépítését, a turisztikai vonzerő növelését.
Tudni kell, hogy a Gellért 1918-as megnyitása óta az utolsó rekonstrukció 1970-es években történt. Mára előjöttek a statikai problémák, felszínre kerültek hiányos, elavult szigetelési technológiák. Rossz állapotúak lettek a tartószerkezeti rendszerek, leromlott az alap-infrastruktúra. Problémát okoz a bejutó csapadékvíz, a technológiai vizek és gőzök megjelenése az egyes szerkezetekben. Bár az épület gyönyörű, de belül elavultak az épület- és vízgépészeti, valamint elektromos rendszerek. A fürdő az engedélyek és szakmai döntések függvényében várhatóan 2027 végén – 2028 elején nyithat ki újra, először a beltéri részekkel.

Stratégiai kérdés és folyamatos kihívás a társaság számára az egyensúly megteremtése: a mérleg egyik felén a bevételtermelés – elsősorban a turizmusból származóan – az üzleti eredmény növelése érdekében, a másik oldalon legalább ennyire fontos feladat, hogy a fővárosban élők élvezhessék a gyógyvíz és a fürdőzés jótékony hatásait, vagyis a budapestieknek megfelelő lehetőséget biztosítsunk fürdőinkben a rekreációra, az egészség védelmére, emeli ki az igazgató.
Ezen a téren különben csökkenés prognosztizálható, idén a gyógyászati céllal érkező vendégforgalomban 180 ezer belépésszámot tervezünk, teszi hozzá a társaság vezetője.
A budapesti lakosok számára egészségmegőrzési programot alakítottak ki, ehhez két nappali kórházukban (Széchenyi és Lukács fürdő) bővítik a medicaljellegű gyógykezeléseket, akár prevenciós jelleggel is. A fürdőgyógyászati szolgáltatások igénybevételének ösztönzésére új, kedvezményes bérletkonstrukciókat vezettek be.
Ha a társaság saját szakorvosaihoz fordulnak a vendégek – a várakozási idő jelentősen lerövidülhet. A fürdőgyógyászati kezelések szinte várakozás nélkül, napokon belül megkezdhetők. A kezelésre szoruló korosztály egyre fiatalodik, főleg porckorong-érintettség miatt. Amit jó lenne mielőbb kezelni, és nem akkor, amikor a fájdalom már életminőség-romlást okoz, vagy éppen a várható műtét előtt.

A gyógyászati költséghozzájárulás díja nem változott, a tavalyi árszinten marad – kivéve a nappali kórház ellátást. Ennek ára 10 százalékkal emelkedett, azonban még így is a legkedvezőbb gyógyászati ellátás maradt: egy háromhetes, 60 kezelést tartalmazó kúra egy kezelésre jutó díja 1350 forint.
Egy felmérés szerint a külföldi turisták első alkalommal a kultúra és az építészet miatt látogatnak Budapestre. Akik többször voltak már Budapesten, azoknál még előkelőbb helyen találhatók a fürdők. Bár a fürdés leginkább még mindig az 55–64 éveseknek hívószó, de a fiatalabb generáció is sokszor kipróbálja, ha Budapestre érkeznek turistaként – írta a turizmusonline.hu.
- ha tetszett, ajánld másoknak is!