Merre tart a hajóbelsők tervezése?

2025. április 9.
Címkék :

Olyan korban élünk, amikor mindentől, legyen az otthon, iroda, mobiltelefon vagy autó, többet várunk. A lehető legtöbbet kell kihozni a rendelkezésre álló térből, időből, pénzből, és ez alól a hajók belső kialakítása sem kivétel.

A vevők ugyanazt szeretnék használni munka- és pihenőhelynek, mindezt egy olyan térben, amely megállja a helyét szélcsendben, viharban, trópuson és sarkvidéken egyaránt. Ám míg a szuperjachtok tervezőinek ehhez több négyzetméter áll rendelkezésére, a kis és közepes méretű hajókkal dolgozóknak magasabb szintre kell emelniük a kreativitást és az innovációt, hogy az összes szükséges funkciót beszorítsák a kisebb térbe.

Többet kevesebbel
A nagyobb nem mindig jobb! A korlátozott helykínálat miatt érdemesebb letisztult és elegáns dizájnnal dolgozni, ami lehetővé teszi, hogy a tér sokféle szerepet töltsön be. Az összecsukható asztalok és ágyak, a padló alatti tárolók és kreatívan használható polcok régóta alapvető elemei a hajók belső kialakításának, de a kivitelezésük gyakran felemás, a jól használhatóságuk pedig kérdéses.

Napjainkban hódítanak az elrejthető tévéképernyők, a falba húzható lámpatestek és az intelligens rendszervezérlők. Utóbbiak segítségével egyetlen felületről kezelhető a világítás, a hőmérséklet szabályozása, sőt még a szórakoztató-rendszerek irányítása is, így csökken a falra szerelendő panelek száma.

Természetes és fenntartható anyagok
A bambusz, az újrahasznosított teak és a parafa nemcsak környezetbarát, de nagy az esztétikai vonzerejük is. A parafa megújuló és szénmegkötő képessége, tartóssága, sokoldalúsága miatt különösen fenntartható anyag. Ha kellő körültekintéssel gyűjtik be, a fa 9–12 évente regenerálódik, elősegítve az egészségesebb növekedést, és akár 200 évig is élhet. A bambusz gyorsan növekszik – mindössze 3-5 év alatt éri el az érettséget –, anélkül, hogy növényvédő szerekre vagy műtrágyára lenne szükség. Ellenáll a vetemedésnek, repedésnek és duzzadásnak, így ideális padlóhoz, bútorokhoz.

Emelt szalon, amely összeköti a belső és külső életteret
A hátsó kokpitos vitorlásokon a „mindent vagy semmit” elve érvényesül: amikor a sötétség, a hideg, a köd vagy a szúnyogok miatt már nem kellemes a szabad levegőn tartózkodni, le kell ereszkedni a hajó gyomrába, otthagyva a kilátást, és megszakítva a kommunikációt azokkal, akik kint maradnak. Egy jól megtervezett emelt szalon zökkenőmentes átmenetet biztosít a kültéri élményből a belsőbe. Itt, a szalonban ülve is kapcsolatban lehet maradni a kint tartózkodókkal, miközben védve vagyunk a széltől, a naptól vagy a hidegtől.

Kapcsolódás és szórakozás
A világgal való kapcsolattartás és a világ bármelyik részéről való munkavégzés már nem luxus, hanem szükségszerűség. A modern jachtok nagy sebességű internetet, fejlett kommunikációs rendszereket és szórakoztatóplatformokat tartalmaznak, amelyek lehetővé teszik az utasok számára, hogy kapcsolatban maradjanak a külvilággal. A technológia e zökkenőmentes integrációja azt jelenti, hogy a munka az óceán nyugalmát élvezve is folytatódhat. Napjainkra a Starlink különösen költséghatékonnyá tette a nagy sebességű internethez való hozzáférést, a szórakoztató-rendszerek pedig diszkrét beépítésüknek köszönhetően beleolvadnak a környezetükbe.

Családközpontúság, nyílt terek
A mai jachtokat sokszor a családok szempontjainak figyelembevételével tervezik, testreszabható terei vannak, amelyek különféle érdeklődési köröket és korcsoportokat szolgálnak ki. Ezek lehetővé teszik, hogy egy helyiséget hol családi mozizásra, hol elegáns vacsorára használjanak. A nyitott szalonok elősegítik a könnyű mozgást a terek között, így az egyes részek nagyobbnak tűnnek, és jobban kapcsolódnak egymáshoz. Előnye még ennek a megoldásnak, hogy kevesebb fal áll a fény útjába, a természetes megvilágítás erősebb, ami javítja a hangulatot és csökkenti a mesterséges világítás szükségességét, erősítve a belső és külső környezet közötti kapcsolatot. A nyitott elrendezés lehetővé teszi a levegő szabad áramlását, így kevésbé kell szellőztetni, ami fokozza a vendégek kényelmét.

(Cikkünk az Aqua Magazin 166. számában olvasható teljes terjedelmében. Keresse a kiemelt újságárusoknál és a benzinkutakon! És fizessen elő rá, hogy a jövőben se maradjon le exkluzív tartalmainkról!)

   - ha tetszett, ajánld másoknak is!