Szemétszedést szerveznek a Tisza-tónál

Még lehet jelentkezni a szombati SOS Tisza-tó szemétszedő akcióra, amelyet Ljasuk Dimitry, a Tisza-tó zöldnagykövete szervez.

A Tisza-tó két legnagyobb szemétszedési eseménye a nyári Tisza-tavi Pet Kupa és az SOS Tisza-tó vállalati és lakossági szemétszedés tavasszal. Utóbbi valamivel kényelmesebb, hiszen még nincsenek szúnyogok és nem kenuból, hanem nagyobb csónakokból és a parton, gyalogosan szedik a szemetet a résztvevők.

„Az SOS Tisza-tó első napján, április 4-én, pénteken a Magyar Vállalatvezetők Üzleti Közösségével együtt magyar vállalatok vezetőivel és dolgozóival szedjük a szemetet. Tavaly rendkívül jól sikerült a „vállalati nap”, közel kétszázan jöttek és első nap 1,5 tonna szemetet szedtünk össze és szelektáltuk is hulladéktípusonként. A szemétszedéshez, főleg a folyón és partján, nagyon sok eszközre van szükségünk, de szerencsére több mint 20 vállalat támogatja az eseményt, mindenféle védőfelszereléssel és eszközökkel” – mondta a főszervező, Ljasuk Dimitry.

Április 5-én és 6-án lesz a „hagyományos” lakossági gyűjtés, azaz ide mindenkit várnak, aki idejét és energiáját szívesen áldozza a természet, a Tisza-tó megtisztítására. Várják a horgászok, túravezetők segítségét is, akik akár csónakokkal segíthetik a takarítást. Az ebéd és létszám miatt kérik a résztvevőket, hogy itt regisztráljanak.

A gyülekező mindkét napon 9 órától lesz a tiszaderzsi Kárász Kikötőben. Mindenkinek biztosítanak a helyszínen kesztyűt, zsákokat, kézfertőtlenítőt és védőszemüveget. Mivel a takarítás egy része a vízben zajlik, érdemes legalább térdig, de inkább combig érő csizmát húzni, akinek van. De a vízlepergető nadrág, váltóruha, széldzseki is fontos kellék lehet. Részletes program, helyszín és gyakran ismételt kérdések az esemény weboldalán.

„Tavaly a hétvége alatt több mint 4 tonna hulladékot szedtünk össze, közel 400 résztvevővel. A hulladékok származási helyét is megvizsgáltuk, ami szerint a szemét 40 százaléka Romániából, 40 százaléka Ukrajnából, 18 százaléka Magyarországról, 2 százaléka pedig Szlovákiából származott. Sajnos szinte mindenféle hulladék megtalálható a Tiszában, a PET-palackoktól az üvegeken át a játékokig, a festékes dobozoktól, az olajoshordókon, horgászfelszereléseken, gumikeréken és hűtőszekrényen át egészen a gyógyszeres ampullákig” – mondta Ljasuk Dimitry.

Idén is hulladéktípusok szerint szelektálják a szemetet, hogy mi az, ami újrahasznosítható (azon belül is anyagtípusonként), mi az, ami csak másodlagos tüzelőanyagként hasznosítható újra, és mi az, ami nem, azaz kommunális, vagy veszélyes hulladék. A hulladékot a Mohu jóvoltából a tiszafüredi NHSZ hulladékfeldolgozóba szállítják, míg a veszélyes hulladékot a Saubermacher szállítja el semlegesítésre – írta az ilovetiszato.hu.

   - ha tetszett, ajánld másoknak is!