Luxus néhány napra – hárompálcás hajós nyaralások
A filmeket nézve és magas presztízsű nyaralóhelyek kikötőiben járva mindenki képet kap arról, hogy milyen hajói vannak a nagyon gazdagoknak. De lehet, nem is az övék, hanem csak charterezik őket, hiszen ezek a nagy luxusjachtok is bérelhetők.
Mára ugyan még mindig csak a legfelső réteg engedhet meg magának egy ilyen nyaralást, de már az átlagemberek is bepillantást nyerhetnek egy-egy luxushajó utasainak mindennapjaiba és ezen különleges iparág trendjeibe.
Mit nevezünk luxuscharternek?
Nehéz egy éles vonalat húzni, hol van a határ aközött, amikor a család kivesz egy vitorlást az Adrián egy hétre, illetve amikor a szupergazdagok egy százméteres jachton pihennek és három focicsapatnyi személyzet lesi minden kívánságukat. A legáltalánosabban vett határt 24 méteres hajóhossznál és ezzel együtt a személyzet megjelenésénél húzzák meg, efelett tartják nyilván a szuperjachtokat, és innen indítják a luxuscharter-statisztikákat. Természetesen ezen belül is több nagyságrend van.

Jelenleg a piac királya a német Lürssen gyárában épült Flying Fox (címlapképünkön) a maga 136 méteres hosszával és vízvonal feletti 6 szintjével, amit 3 millió euróért vihetünk el egy hétre. Igaz, itt már akár egy 22 fős baráti társaság – nem beszélve az 55 fős személyzetről – is elfér, akik ha szétdobják az árát, mai árfolyamon fejenként 56 millió forintból, plusz a kiadásokból megússzák az utat. Ez utóbbiba tartoznak a működtetésből fakadó költségek, mint az üzemanyag díja vagy az egyéb speciális igények.

Kik bérelnek luxusjachtot?
Meglepően sokan, és egyre többen. Például 2023-ban 12 074 chartert foglaltak le, ami több mint a duplája a 2015-ös 5067-nek. A növekedésben a koronavírus-járvány hatalmas robbanást hozott, nem egy cég megduplázta a forgalmát. Ennek oka a lezárásokban keresendő, amikor az addig az öt- és hatcsillagos luxusresortokban pihenők a korlátozások elkerülése miatt próbát tettek a jachtozás világában. Ekkor a foglalások hossza is megnőtt, mivel sokan a távmunkát is egy hajó fedélzetén tették édesebbé.
Korábban elsősorban az 50–60 éves korosztály képezte a piac gerincét, ám az utóbbi években ez az életkor lejjebb ment. Több ügynökség is arról számol be, hogy a 30–40 évesek is egyre jelentősebb részét teszik ki az ügyfélkörnek. Ezzel egy időben a többgenerációs charterfoglalások is megszaporodtak, amikor a család unokáktól nagyszülőkig közösen pihen egy jacht fedélzetén.

A laikusok számára ránézésre az egyik luxusjacht olyan, mint a másik, és ez valamelyest a chartertbérlők szemében is így van. Itt jön képbe a külcsín mellett a belbecs, ami a mi esetünkben a fedélzeten igénybe vehető extra élményekben, illetve a hajó lelkének számító személyzetben nyilvánul meg. Az előbbi alatt gondolhatunk olyan pluszhelyiségekre, mint wellnessrészleg szaunával, medencével, masszázsszobával, a szabadtéri mozirendszerre vagy a konditeremre. A charterhajók tulajdonosai hosszú bevásárlólistából válogathatnak, hogy milyen kiegészítőkkel vagy átalakításokkal emelik ki hajójukat a konkurens jachtok közül.
Amellett, hogy fontos a számos kütyü és kényelmi berendezés, a beszámolók alapján a charterélményt mégis a személyzet emelheti vagy árnyékolhatja be. Több ügynökség is beszámol olyan visszatérő vevőkről, akik a kapitány és a személyzet kedves, közvetlen személyisége miatt választják évről évre ugyanazt a jachtot. Fontos változás, hogy a minőség fontosabb kezd lenni, mint a mennyiség, vagyis a különböző szaktudások egyre inkább felértékelődnek, mint a búvároktató, a masszőr vagy a szakács.

Úti célok forró listája – és a kihűlt helyszínek
Amikor a charterutak helyszíne kerül szóba, Olaszország és Franciaország jókora előnnyel vezet. Ezt követi a karibi szigetvilág és a Bahamák, ebben a cégek nem számítanak változásra, annak ellenére, hogy az utóbbi években számos új lokáció került fel a népszerű célpontok listájára. A legnagyobb növekedést Indonéziában és általában véve Délkelet-Ázsia szigetein lehet tapasztalni. Emellett megjelent az igény a félreesőbb helyszínek jachttal való meglátogatására, amire Izland, Norvégia és az Antarktisz jó példa.
Az árak tmagasak, viszont aki egyszer beleszeret ebbe az életérzésbe, ritkán akar visszafordulni a szárazföldi nyaralások világába – hiszen van valami semmihez sem fogható abban, amikor a naplementét egy saját ringatózó teraszon, a végtelen tenger közepén élvezhetjük.
(Cikkünk az Aqua Magazin 167. számában olvasható teljes terjedelmében. Keresse a kiemelt újságárusoknál és a benzinkutakon! És fizessen elő rá, hogy a jövőben se maradjon le exkluzív tartalmainkról!)
