Ez Horvátország öt legcsendesebb szigete

2025. április 29.
Címkék :

Déli szomszédunk tele van természeti csodákkal, történelmi épületekkel, és a gasztronómia is mennyei. Most bemutatjuk az öt legcsendesebb szigetét, ahol háborítatlanul élvezhetjük a türkizkék tengert, a csendet és a természetet.

Kaprije
Horvátország legcsendesebb szigetei közé tartozik Kaprije, amely a šibeniki szigetvilágban található, főleg a Kornati-szigetek és Split között hajózó tengerészek látogatják. Az egyetlen hely, ahol emberek élnek, Kaprije falu. A csendes szigetet számos ösvényen felfedezhetjük – ezeket egyébként csak mezőgazdasági dolgozók és halászok használják.

A vitorlással érkezők kiköthetnek Kaprijében, és mindent megtalálnak, ami a túléléshez kell, az éttermektől kezdve az ATM-ekig és még egy kis mentőautóig. A legjobb kilátást a szigetre és a tengerre a domb nyújtja, amelyen többek között a sziget főtemploma áll, amelyet a helyiek Gigina Glavicának hívnak. A mintegy 45 perces mászás 129 méteres magasságba különösen forró napokon izzasztó lehet, de megéri.

Silba
A Zadartól északra fekvő Silba sziget mindössze 15 négyzetkilométer alapterületű, és körülbelül 300 ember lakja. A becenevek már önmagukban megmagyarázzák, hogy mi vár ránk ezen a szigeten: „a szerelem szigete”, „Dalmácia kapuja”, és természetesen „a gyalogosok szigete”, hiszen autómentes is.

Az azonos nevet viselő Silba falu a sikátorok labirintusával kellemes sétára csábít, és még a „Szerelem tornyával” is büszkélkedhet, amely a sziget nevezetessége. Silba különösen népszerű homokos vagy kavicsos strandjai miatt, köztük a legnagyobb strand, a déli Sotorisce, finom homokkal és türkizkék tengerrel. Aki a félreeső környéket kedveli, annak a délkeleti parton a két részből álló Nozdre-öblöt ajánljuk.

A délnyugati Pocukmarak nem homokos, hanem kavicsos strand, de a sziget kedvenceként tartják számon. Ha már eleget úsztunk vagy napoztunk, egy kis kávézó italokat és harapnivalókat kínál.

Olib
Silbától keletre, Zadar közelében is van egy autómentes sziget. Régen sűrűn lakott volt, de ma már csak kevesen élnek ott a helyiek közül, akik mezőgazdasággal vagy halászattal foglalkoznak. Olib nincs rajta az utazók térképén, ezért békét és nyugalmat áraszt. A sziget egyetlen faluja, amelyet szintén Olibnak hívnak, meglehetősen álmosnak tűnik, viszont a legjobb hely a naplemente megcsodálásához. Van egy őrtorony, a Kastel Kula, amelyet a sziget mérföldkőjének tartanak, és egykor a kalózok elleni védelmet szolgálta. És van néhány szép hagyományos étterem, például a Konobas, ahol friss halat és még helyi bort is kóstolhatunk.

A nyugati Olib-öböl, és a keleti parton Slatinica festői homokos strandja különösen alkalmas úszásra.

Lopud
Ha Dubrovnik meglátogatása után nyugalomra vágyunk, tökéletes választás Lopud, amit komppal lehet elérni. A legtöbb látogatót a Sunj Beach vonzza leginkább, ami nem csoda, hiszen ez egyike a kevés homokos strandnak a régióban! A két tengerparti étteremben lehet ételt kapni, emellett nyugágyak és napernyők is várnak.

A mintegy 4,6 négyzetkilométeres Lopud azonban sokkal többet kínál a vonzó strandoknál. Például Sunj, Dubrava Pracat vagy a Petrali-fok: sétálhatunk Lopud városának történelmi épületei között, beleértve a középkori kolostorokat, illetve egy mauzóleumot. A sziget legmagasabb dombján az 1563-ból származó Sutvrac-erőd romjait kereshetjük fel.

Aki templomokat látogatni, az Lopudban kiélheti magát: a kis sziget 24 gyönyörű templommal, kápolnával és más vallási épülettel büszkélkedhet. A legszebbek közé tartoznak a Crkva Sv. templom romjai.

Kolocep
Kolocep autómentes szigete, más néven Kalamota, még rövidebb hajóútra van Dubrovniktól, és Lopudtól délre helyezkedik el. Fenyőerdő illata fogad bennünket, és a forró nyári napokon pálmafák vagy olajfaligetek árnyékában pihenhetünk.

A két szigetfalu, Gornje Celo és Donje Celo vörös tetejű kőházaikkal varázsolnak el, és finoman beágyazódnak a festői sziget természetébe. Számos strand közül választhatunk, köztük van Ingalo, amely ideális családok számára, vagy Don Divan, amely általában csendes. Kolocep szigetét tiszta kék tenger veszi körül, ezért ne maradjon otthon a sznorkelmaszk!

Érdemes ellátogatni a Kék-barlangba is, ami egy vízi barlang, ahová csak hajóval – vagy úszással – lehet eljutni. A sziget számos templomnak és más vallási épületnek is otthont ad, ezek közül kiemelkedik a műemléki védelem alatt álló Sv. Marija Donje Celóban – írta a travelo.hu.

fotók: yachtscroatia.com, sibenik-tourism.hr, horvatorszaginfo.hu, tui.co.uk, experitour.com

   - ha tetszett, ajánld másoknak is!