Robothajóval a mikroműanyagok ellen, az Adrián
Az akadémia és az ipar sikeres együttműködésének célja a szélesebb közösség javát szolgáló innovációk létrehozása.
A január 21-én a horvátországi Pulában bemutatott Jadranko v1.0 projekt az Isztriai Alkalmazott Tudományok Egyeteme hallgatóinak és szakértőinek terméke. A korunk kritikus ökológiai kihívását jelentő tengeri mikroműanyagok összegyűjtésére és elemzésére tervezett projekt a Calucemtől és az Infobiptől kapott támogatást. A Jadranko léte komoly előrelépést jelent azon jelenség leküzdésében, amely a tengeri ökoszisztémákat és az emberi egészséget egyaránt veszélyezteti.
„A Jadranko komoly erőfeszítés, kemény munka, jelentős befektetés és végtelen odaadás eredménye. Kézzelfogható változást fog hozni a környezetünkben, amelyben élünk és dolgozunk. Válasz a tengeri mikroműanyagok növekvő globális kihívására, megalkotásával ismét bebizonyítottuk, hogy az Isztriai Alkalmazott Tudományok Egyetem hallgatói tanulmányaik során figyelemreméltó tudásra és tapasztalatra tesznek szert, amelyekre a későbbi karrierük során is építhetnek. Patrik, Luka, Lucija, Domagoj, Emil és Ener büszkék lehetnek arra, hogy egy mindannyiunknál nagyobb dolog részei” – mondta Dr. Daglas Koraca, az egytem dékánja.
A mikroműanyagok veszélye
A mikroműanyagok komoly globális problémát jelentenek, egyre gyakrabban fordulnak elő a tengeri élőlényekben, beleértve az Adriai-tengerből naponta fogyasztott halakat és kagylókat. Friss kutatások szerint az emberek körülbelül öt gramm műanyagot fogyasztanak el hetente, ami egy hitelkártya tömegének felel meg.
Ennek a negatív hatásnak a mérséklésére a Jadranko fejlett technológiákat alkalmaz, amelyeket akadémiai és ipari partnerek együttműködésével fejlesztettek ki. Ezek a megoldások nemcsak a környezet megóvásához járulnak hozzá, hanem a mérnökök és tudósok következő generációját is ösztönzik a globális kihívások megoldására.
„Több, mint egy évszázada Pulában jelenlévő vállalatként tisztában vagyunk azzal, mekkora a felelősségünk a közösség iránt. Vállalati társadalmi felelősségvállalási programunkon keresztül olyan projekteket támogatunk, amelyek elősegítik az oktatást, a környezet megóvását és a helyi közösség fejlődését. A Jadranko robot olyan együttműködést szemléltet, amely ötvözi az innovációt a környezeti felelősségvállalással, miközben támogatja az oktatást és bevonja a fiatalokat a jövőnket alakító jelentős projektekbe” – nyilatkozták a hivatalos bemutató ünnepségnek otthont adó Calucem képviselői.
A Jadranko jövőbeli fejlesztése
A projekt vezetője, Dr. Vedrana Špada egyetemi docens felvázolta a Jadranko következő két évre tervezett fejlesztési lépéseit. A Jadranko v2.0 fázis olyan autonóm edény kifejlesztésére összpontosít, amely mikro- és makroműanyagokat egyaránt képes összegyűjteni a part mentén, begyűjtött mintáinak elemzését az Isztriai Alkalmazott Tudományok Egyeteme METRIS Kutatóközpontjában végzik. Az utolsó fázis, a Jadranko v3.0 a mikroműanyagok folyamatos mintavételét, részletes elemzéseket, valamint az eredmények tudományos és szakmai közösségek elé terjesztését foglalja magában.
Ez a projekt jelentős lépést jelent a fenntartható jövő felé, innovatív megoldást kínálva a mikroműanyagok problémájának leküzdésére és a környezet védelmére.
fotók és forrás: croatiaweek.com
- ha tetszett, ajánld másoknak is!