Tízéves a Kiskörei hallépcső
Tíz évvel ezelőtt, 2014. október 28-án kezdődött meg a hallépcső próbaüzeme. Azóta 41 halfajt figyeltek meg benne, akik a létesítménynek köszönhetően könnyedén át tudnak járnak a Tisza-tó és a folyó között.
Az európai uniós támogatással megvalósult Komplex Tisza-tó projekt egyik elemét képezte a Közép-Európában is egyedülálló méretű ökológiai folyosó megépítése azzal a céllal, hogy folyamatosan biztosítsa a halak vándorlását a Tiszán, megkerülve a mesterséges akadályt, a vízlépcsőt. A hallépcsőt 2014. október 28-án adták át.
A hallépcső révén biztosítható a folyó és a tározótó folyamatos ökológiai kapcsolata, azaz a vízi állatvilág fel- és leúszása. Korábban a rövid árvizes időszakok kivételével – amikor a duzzasztómű zsiliptáblái nyitva voltak – nyári üzemrend alatt, alacsony tiszai vízállásnál nem volt halvándorlás.
Mivel a Tisza-tó vízszintje és a Tisza között akár 10 méteres különbség is lehet, ezért egy átjáró kiépítésére volt szükség a halak számára. A hallépcsőt a Komplex Tisza-tó projekt keretén belül építették, európai példák alapján. Ez lett a kontinens legnagyobb hallépcsője a maga közel másfél kilométeres hosszúságával. A vízlépcsőt megkerülve összeköti a tavat az alsó folyószakasszal még akkor is, ha a kettő között akár 10 méteres különbség is van – írta az ilovetiszato.hu.
- ha tetszett, ajánld másoknak is!