Vízre bocsátották a világ leghosszabb vitorlás teherhajóját

Január 31-én vízre bocsátották a világ leghosszabb vitorlás teherhajóját, amely ígéretes módot kínál az árukereskedelemből származó szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére.

A 136 méteres (450 láb) Neoliner Origint a törökországi Tuzla kikötőben tették vízre, és ezzel a projekt a következő fázisába lépett, kezdődik hat hónapnyi szerelvényezési munka. A francia Neoline cég által tervezett és a török RMK Marine hajógyár által épített hajó két árbocára felhúzható 3000 négyzetméter vitorlafelületnek köszönhetően 5300 tonna árut képes szállítani nagy távolságokra.

„A szél energiája által hajtva, és az utazósebességet 15 csomóról (körülbelül 28 km/h) 11 csomóra belőve ötödére csökkenthetjük az üzemanyag-fogyasztást és ezáltal a károsanyag-kibocsátást a hagyományos hajókhoz képest” – nyilatkozta Jean Zanuttini, a nantes-i Neoline elnöke az AFP-nek.

A Nemzetközi Tengerészeti Szervezet szerint, mivel a világkereskedelem mintegy 90 százaléka tengeren bonyolódik, a tengeri szállítási szektor az üvegházhatású gázok kibocsátásának körülbelül három százalékáért felelős.

A Neoliner Origin 2025 nyarán Törökországból a Franciaország atlanti-óceáni partján fekvő Saint-Nazaire kikötőjébe hajózik, majd megkezdi első útját Észak-Amerika felé, kiszolgálva a franciaországi Saint-Pierre-et-Miquelon-szigetet, az Egyesült Államok baltimore-i kikötőjét és a kanadai Halifaxot.

A projektet a francia állami befektetési bank (BPI) és a francia CMA-CGM hajózási társaság támogatta. Zanuttini elmondta, hogy a hajógyár hamarosan megkezdi a munkát egy második, hasonló hajón.

(forrás: techxplore.com, fotók: techxplore.com, neoline.eu)

   - ha tetszett, ajánld másoknak is!