Ideális a Tisza-tó vízszintje

Az elmúlt pár napban az extrém alacsony tiszai vízállás miatt megszaporodtak azok a kommentek és kérdések a közösségi médiában, amelyek a Tisza-tó vízszintje után érdeklődtek.

Július 2-án több hírportálon is megjelentek cikkek és a közösségi médiában is egyre több olyan poszt jelent meg, amelyek arról szóltak, hogy rekordalacsony a Tisza vízállása több településen. Ezzel kapcsolatban pedig a kérdések is felmerültek, hogy a Tisza-tónál mi a helyzet, ott olyan alacsony-e a vízállás, mint 2022-ben. Szerencsére nem, a Tisza-tónál minden rendben van.

A Tisza-tó vízszintje stabil, tél végén-tavasszal a Kötivizig kollégái látván, hogy a hegyekben nem esett elegendő csapadék a tél folyamán, így aszályos év elé nézhetünk, feltöltötték a Tisza-tavat a Tisza vizével és ezt a vízszintet már hónapok óta tartják. Jelenleg 737 cm-en áll a vízszint, az elmúlt kb. bő két hétben csupán 3 cm-t csökkent.

Mivel a kiskörei vízlépcső zsilipjei felduzzasztják a Tisza vizét – és ugyebár így jön létre a Tisza-tó -, ezért nincsen probléma az itteni vízszinttel, az alsóbb folyószakaszon viszont megdőlnek a rekordok. Szolnoknál 2022. augusztus 7-én regisztrálták az eddigi legalacsonyabb vízállást –291cm-rel, ami 2025. július 2-án megdőlt, és másnapra 1 cm-rel tovább csökkent a vízszint. Hasonló a helyzet a vízlépcső alatt mért folyószakaszon is, ahol az eddigi legalacsonyabb a –334 cm volt szintén 2022. augusztus 7-én, míg az idén július 3-án már –335.

A Tisza-tó szükség esetén ad le vizet az alsóbb folyószakaszokra, amire cikkünk megjelenéséig nem volt szükség. Az egész országot aszály sújtja, ami ellen egy szakember sem tud tenni. Amíg egyes országokban az olvadó jég okoz problémát, addig nálunk, a Közép-Tisza vidékén az klímaváltozás okozta aszállyal kell megküzdenünk.

Az önözőcsatornák fel vannak töltve, a gazdák ingyenesen vehetik ki a vizet és öntözhetik a földjeiket. Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára tegnapi Facebook-posztjában írt az aszály és az okozott károk enyhítése ellen tett intézkedésekről. Mint írta: 4,7 milliárd forintit különítettek el erre a célra. A munkálatok költségeinek a fedezetét, 4,7 milliárd forintot a központi költségvetésből átcsoportosított forrás biztosítja.

Ezenfelül a kormány számos intézkedéssel segíti a gazdákat és közösségeiket: elindult a Vizet a tájba! program végrehajtása, ezzel mintegy 150-200 millió köbméterrel több vizet tározunk a tájban, mint az ilyenkor szokásos, 45 milliárd forint támogatás áll rendelkezésre mezővédő erdősávok, fasorok, fás legelők kialakítására, 178 milliárd forint támogatással több mint 1300 vízgazdálkodási projekt valósult meg, idén szeptemberben ismét lesz lehetőség öntözésfejlesztésre pályázni, a kiemelt intenzitású öntözésfejlesztési pályázatok eredménye, hogy 32 ezer hektárral nőtt a ténylegesen megöntözött terület, 130 Fenntartható Vízgazdálkodási Közösség nyert el 10 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást, 16 millió euró rendkívüli támogatás áll a tavalyi súlyos aszállyal sújtott kisebb, gazdaságilag kiszolgáltatottabb kukoricatermelők rendelkezésére, a kormány 10 milliárd forint összegben átvállalta a mezőgazdasági vízszolgáltatás díját, így a gazdák idén is ingyenesen férnek hozzá az öntözővízhez – írta az ilovetiszato.hu.

   - ha tetszett, ajánld másoknak is!