Fél szemük mindig a fürdőzőkön – vízimentők a Velencei-tónál

2025. július 23.
Címkék :

Békés nyári délután, elsőfokú viharjelzés, de a vízimentő ilyenkor is éberen figyel, mert tudja, hogy egy pillanat alatt változhat a helyzet.

Velencénél a korzó homokja lentről, a Nap fentről égeti a bőrt, nem csoda, hogy mindenki a vízben keres enyhülést. Kivéve Turzó Zita vízimentő, aki reggeltől estig kémleli a vizet. Számára ez is csak egy átlagos nap a nyári szezonban – ami eddig nagyobb baj nélkül telt.

„Voltak rosszullétek, kisebb balesetek, rándulások, csípések, allergiás reakciók, nemrégiben egy kerékpáros és egy rolleres ütközött, csúnya baleset lett a vége, el is kellett látni a rollerest” – meséli a vízimentő, aki, ha épp nem a parton áll, akkor az egészségügyi helyiségben található meg. Itt kapnak ellátást azok, akiknek szükségük van rá: kötözésre, fertőtlenítésre, bármire is kerüljön sor egy nem várt strandolós baleset vagy egészségügyi probléma után. Zitáék hol párban, hol felváltva látják el szolgálatot. A tóparton minden engedéllyel rendelkező strandon kell, hogy legyen vízimentő, akiket hagyományos piros pólójukról lehet felismerni. A „Vízimentő” alatti „First aid” a külföldiek számára is egyértelmű üzenet, kitől kaphatnak segítséget.

Az elsőfokú viharjelzés percenként negyvenötös villogó jelzése megszokott jelenség, senki nem is aggodalmaskodik. Ám ha másodfokúra vált át a rendszer, sűrűsödik a villogás, olyankor feszült figyelemmel kell lennie a vízimentőnek, mert sokakat még ez sem hat meg. A vízből még ilyenkor is nehéz kitessékelni az embereket, pedig a veszély fokozódik. Másodfokú viharjelzésnél már nem szabad a vízben tartózkodni, és sportolni sem – erről is a vízimentőknek kell gondoskodniuk, ha a nyaralók maguktól nem hajlandóak kijönni a vízből. A határozottság mellett időnként azonban a rendőrség segítségére is szükségük van ilyenkor.

fotók és forrás: feol.hu

   - ha tetszett, ajánld másoknak is!