Dr. Gellér László: új elnök, új lendület a Szövetségben

Ismét professzor irányítja Magyar Vitorlás Szövetséget: dr. Gellér László kardiológus az Aqua Magazinnak adott exkluzív interjút.

Gellér László kardiológus az elnökségre támaszkodva olyan vezetést képzel el, amelyet a vitorlázók és a klubok összesége magáénak érez, ténylegesen foglalkozik és megoldani is képes a felmerülő problémákat. Az Aqua Magazinnak adott exkluzív interjúból az is kiderül, hogy elkötelezett a klasszikus hajók mellett, illetve hogy miket tart a legfontosabb feladatoknak.

Szöveg: Ambrus Gábor

Aqua: Vitorlázónak lenni életforma – így fogalmazott az elnökválasztás előtti bemutatkozó levelében. Mikor és hogyan ismerkedett meg a sportággal?

Gellér László: Szerelem volt első látásra, egy gyerekkori álomról van szó. Gimnazistaként tettem le a vizsgát, de egyetemistaként kezdtem vitorlázni, első ösztöndíjamból vettem meg az első fa Kalózomat az édesapám segítségével. A Balatonhoz közel volt a nyaralónk, így adta magát, hogy ott tudjuk tárolni. 

Aqua: Azóta is a klasszikus vonalat képviseli a vitorlázásban?

G. L.: Igen, elkötelezett vagyok a fa iránt, a hétvégi házunk is egy rönkház. A fa egy olyan különleges anyag, amely szilárdságában, rugalmasságában, több paraméterében is nagyon korszerű. Jelenleg egy 40-es cirkálóm van, amelyet 1922-ben terveztek Svédországban, így a legrégebbi tervezésű hazai hajók közé tartozik. 2015–2017-ben teljesen újjáépítették, a neve Ellinore.

 Aqua: Hogyan vezetett az út a versenyzéstől az elnöki székig?

G. L.: Nem terveztem, hogy részt fogok venni a szövetség vezetésében, aztán amikor megismerkedtem az elnökség feladataival, és megkerestek, hogy vállalnám-e a jelölést, igent mondtam, mert úgy éreztem, hogy a hiányérzetet szülő problémákra választ tudunk találni.

Aqua: Minek tulajdonítja, hogy az elnökválasztáson fölényesen, a szavazatok 72 százalékával nyert? 

G. L.: Azok a gondolatok, amelyeket megfogalmaztunk több területen is, találkoztak az elvásárokkal, és ezt preferálta a szavazó közönség. Ilyen az olimpia, a versenysport, a nagy- és a kishajózás kérdésköre, hogy csak a legfontosabbakat említsem.

Aqua: A vitorlástársadalom elég összetett, az ön által említett területek mellett ott van az utánpótlás, a turizmus, a sportdiplomácia, a kikötőfejlesztés. Miként lehet ennyi terület kérdéseit kezelni?

G. L.: Lehetne úgy is, hogy valaki mindenhez ért, de ilyen ember nincs. Ezért mi azt a megoldást választottuk, hogy az elnökségben minden tag egyetértésével lebontottuk a feladatokat területekre, és mindegyiknek van felelőse.

Aqua: A szerteágazó feladatok közül milyen prioritásokat lehet megfogalmazni?

G. L.: A legfontosabb feladat az olimpiai felkészülés, a versenysport megfelelő támogatása és ennek nyomon követése. Ezenkívül a nem élsport területéről megtalálni a megfelelő embereket, akiket ki lehet emelni a versenysport számára. Nagyon fontos az edzők megfelelő díjazása. Aztán ott van a nagyhajós-társadalom, amely a vitorlázók több mint 80 százalékát alkotja. Itt a versenyrendszer, a -rendezés mellett az előnyszámításos rendszer is égető kérdés, mint szinte minden országban. Konszenzusos megoldásra van szükség, olyan alapok lefektetésére, amelyek a legkevesebb problémát okozzák. Szintén lényeges az előző elnökség alatt indul a kishajósprojekt megvalósítása, hogy minél többen hozzáférjenek a vitorlázáshoz. 

Aqua: Sebészprofesszorként igencsak felelősségteljes munkát végez, ami feltehetően sok időt vesz igénybe. Hogyan tudja ezt összeegyeztetni a társadalmi megbízatással?

G. L.: Az elnöknek mindenről kell, hogy legyen információja, de teljesen megbízom az elnökségi tagokban. Emellett lesznek munkacsoportok, illetve különböző bizottságok, amelyek a feladatok delegálásával szintén segítik az elnökség munkáját. 

Aqua: Bemutatkozó levelében kiemelte, orvosként is célja a vitorlázót középpontba állítani, ennek részeként pedig szeretne odafigyelni a sportorvosi rendszerre is. Mi itt a megoldandó probléma?

G. L.: Még hatékonyabb sportorvosi rendszerre van szükség, főleg, mivel a vitorlázóknál nagyok sok a szenior sportoló. Naponta látom, hogy milyen problémák vannak ezen a területen, amelyek ezt a korosztályt még jobban érintik. Szeretném, ha még jobban vigyáznánk egymásra, olyan megoldásokat találnánk, amelyekkel még inkább kiszűrhetők a veszélyben lévők. 

Aqua: Szintén említette a nemzetközi kapcsolatok fejlesztését. Hogyan állunk ezen a téren?

G. L.: A nemzetközi kapcsolataink kitűnők, köszönhetően Hajdu Balázsnak, aki nagyon hatékony munkát folytatott ezen a téren. Így jelenleg öt tagunk van a nemzetközi szövetség különböző bizottságaiban. Ez nagy előrelépés az ország méretéhez képest, ezt a fajta pozicionálást folytatni kell, mert rendkívül fontosnak tartom. A turizmus szempontjából is nagy jelentőségű a nagy versenyeink promotálása a külföld felé. 

Aqua: Milyen a szövetség anyagi helyzete?

G. L.: Anyagi téren stabil a helyzet. A szövetség a sportállamtitkárságtól dedikáltan kap támogatást az élsportra és a különböző programokra, amelyek segítenek a célok elérésében. A feladat ezek optimális felhasználása. De elmondható, hogy az utóbbi idők legjobb támogatásával számolhatunk. Az új elnökség, hasonlóan más sportágak vezetőváltásánál, strukturális átvilágítást szavazott meg, hogy még hatékonyabbá tegyük a szövetség működését, ennek eredményéről tájékoztatni fogjuk a tagságot. 

(Interjúnk az Aqua Magazin most megjelent, 166. számában olvasható teljes terjedelmében. Keresse a kiemelt újságárusoknál és a benzinkutakon! És fizessen elő rá, hogy a jövőben se maradjon le exkluzív tartalmainkról!)

   - ha tetszett, ajánld másoknak is!