Dali ihletője, Cadaqués
Az öböl, ahol a Pirenesuok lába beleér a tengerbe, éppen a Cap de Creus félszigetének csücskénél. A forró klímájú város számtalan művészt vonzott magához az évek alatt, a kackiás bajszú alkotón kívül például Pablo Picassót.
Salvador Dalí több nyarat is eltöltött Katalónia ezen bájos hangulatú szegletében fiatal korában, hogy aztán később a szomszédos Port Lligatban éljen és alkosson otthoni műtermében. Ma már talán hihetetlenül hangzik, de a halászfalut csak a tenger felől lehetett megközelíteni, pedig Barcelonától mindössze százhetven kilométerre fekszik. Viszont valószínűleg ennek is köszönhető, hogy sokáig meg tudta őrizni egykori varázsát. Aki értékeli a szépséget, a kultúrát, a jó borokat és a pazar ételeket, az – a nagy művészekhez hasonlatosan – itt biztosan otthon érzi magát a csodálatos természeti környezetben. A háttérben meghúzódó, csipkézett élű hegycsúcsok, a kristálytiszta víz és az azon ringó hagyományos katalán halászcsónakok igazán festői képet mutatnak.
Az étel szeretete
Nem véletlenül fordultak meg errefelé a hírességek, Kirk Douglas és Josep Pla például kifejezetten a kulináris élvezetek miatt utazott ide, mert amit a helyiek kihoznak az alapanyagokból, az azért megér pár misét: a friss és ízletes hozzávalók a tengerből és a saját művelésű kertekből érkeznek, ahol évszázados tapasztalatok alapján, de a lehető legegyszerűbb módon zajlik a termesztés. Pla, a katalán író minden évszakra ajánl kóstolni valót: tavasszal kék kagylót, nyáron homárt és kisebb kagylókat, ősszel aztán az Empordá régió borai felé fordulhat a figyelem, míg télen a tengeri sün időszaka következik.
Kellemes összevisszaság
A fehér falú házak között és a kanyargós, kővel borított utcákon nyáron rendesen megnő a tömeg, ennek ellenére Cadaques valahogy mégis megőrizte báját. A vízről érkező hajós ember először a házak képét látja közeledtekor, hogy aztán a kikötést követően közéjük vesse magát – részben árnyékot, részben felüdülést, részben a kulturális örökséget keresve. Színt a teraszokról szinte lefolyó muskátlik és bougainvilleák visznek a már-már vakító fehér világba. Szűz Mária temploma vigyázón tekint le az óvárosra, ahol kellemes hangulatú kávézók, romantikus éttermek, menő márkák boltjai és művészeti galériák várják a betérőket. Harmóniában él itt egymás mellett a tradíció és a modern, nagyvilági lét. Ha inkább a természetbe vágysz, rövid sétával eltávolodhatsz az épített környezettől, hogy aztán a flóra legszebb arcát mutathassa meg, merthogy a Costa Brava ezen szakasza különösen lenyűgöző.
Fieszta
Naná, hogy több van belőle! Egészen egyedi hangulatú például az újév köszöntése, melynek során a január elsejei napkelte megtekintésére gyűlik össze a jónép. Természetesen a böjti időszak előtt megadják a módját a farsangnak, hogy aztán júniusban következhessen az Indián Vásár, augusztusban a Nemzetközi Zenei Fesztivál, majd szeptemberben a nyárünnep. A teljes kikapcsolódásban vagy a felhőtlen mulatozás során se feledkezz meg azonban Dalíról! A házában berendezett múzeum Port Lligatban tizenöt perces laza séta Cadaques-ből, de fontos, hogy előre időpontot kell foglalni a látogatáshoz, és a megbeszélt idő előtt fél órával érkezni. A legfeljebb nyolc fős csoportok tíz percenként követik egymást a tárlaton.
Szárazföldön kanyargós úton lehet a városba jutni, méghozzá olyanon, amin érdemes betartani a sebességhatárokat, de ez persze kevéssé szempont, ha hajót béreltél, és azzal érkezel.
http://www.aluxurytravelblog.com/2016/04/14/charming-cadaques-dalis-dreamy-summertime-town/
- ha tetszett, ajánld másoknak is!