Ihatóvá teszik a tengervizet?
Grafén felhasználásával alkottak meg egy olyan szűrőt, amely képes eltávolítani a sót a tengervízből. A Manchesteri Egyetem kutatóinak fejlesztése több millió emberen tudna segíteni, akiknek nincs közvetlen hozzáférésük tiszta ivóvízhez.
A Nature Nanotechnology című folyóiratban közölt eredmények szerint a grafén-oxid-membránokról korábban már bebizonyosodott, hogy képesek kiszűrni nanorészecskéket, szerves molekulákat és nagyobb sószemcséket. Mostanáig azonban nem lehetett őket felhasználni az egészen apró pórusokat igénylő tengeri só kiszűrésére.
Korábbi vizsgálatok kimutatták, hogy vízbe merítéskor a grafén-oxid-membránok enyhén megduzzadnak, az ilyenkor kitáguló pórusok pedig átengedik a kisebb sószemcséket a vízmolekulákkal együtt. A Rahul Nair vezette kutatócsoport – a bevonatok és ragasztóanyagok összetevőjeként használt – epoxigyantával vonta be a grafén-oxid-membránok mindkét oldalát, ennek következtében azok nem duzzadtak meg, amikor víz érte őket, és csak a vízmolekulákat engedték át.
Az ENSZ becslései szerint 2025-re a világ népességének 14 százaléka küzd vízhiánnyal. Mivel a klímaváltozás hatásai a városok ivóvízellátását egyre jobban veszélyeztetik, a gazdag országok is sótalanító technológiák kifejlesztésébe kezdtek. A következő lépésként a szakemberek a már létező, polimeralapú sótalanító membránokkal fogják összevetni a grafén-oxid-szűrőt. Az egyedülálló fizikai tulajdonságokkal rendelkező grafén olyan nanotechnológiai anyag, amely valószínűleg forradalmasítani fogja az autó-, valamint a repülési és űrhajózási ipart – írta az sg.hu.
- ha tetszett, ajánld másoknak is!