Ezek az idei windsurfvitorla-fejlesztések

2025. július 2.
Címkék :

Cikkünkben végigelemezzük, hogy milyen trendek alakítják a windsurfvitorlákat ebben az évben.

Pár éve már jól látható, hogy a szörfinnováció üteme lassul, vagy legalábbis beállt egy szintre, mivel a gyártók nem tudnak minden évben forradalmi újításokkal előállni. Persze ez nem csoda, hiszen a felszerelések óriási változáson mentek át az utóbbi 50 évben, és ebből a 2010 utáni szakasz inkább csak finomítás, ha nem számítjuk a foil windsurf rohamos léptékű fejlődését, majd átalakulását egy új sporttá, a wingfoillá.

Szinte egyik gyártó sem hoz ki minden évben teljes modellpalettát, sőt vannak már 3-4 éves ciklusok is, de ami a legfeltűnőbb, hogy az új vitorlákat nem egyszerre, katalógusszerűen dobják piacra, hanem az év folyamán elosztva. Zenei hasonlattal élve, a nagylemezek korszaka lejárt, elég, ha egy-egy új dalt feltöltenek a Spotifyra. A gyártás projektszemléletű lett, azaz egy adott mennyiség előállítása és értékesítése a cél, és csak akkor jöhet a következő, ha a tervezett mennyiség kifut.

Nézzük először a wave vitorlák piacát! A 2024-es PWA világbajnok által is használt Goya Banzait 2010 óta fejlesztik, a többszkeges deszkák megjelenésével együtt. Azóta a neves négylatnis vitorla túlvitorlázva is stabilabb profilú lett, szélesebb széltartományban használható, az alsó régióban hamarabb megsiklik.

Ezzel lényegében egyeduralkodóvá vált a márkán belül, kiszorítva a többi radikálisabb vagy freewave vitorlát. Mostanra viszont a Goya Banzai három verzióban is megrendelhető: a „hagyományos” 4 latnis univerzális Banzai11 (ahol a tizenegyes szám a 11. generációt jelzi), a Goya Banzai Surf, ami a Banzai11-nél játékosabb, nagy hullámokra szánt verzió, illetve az ötlatnis Goya Banzai Max, amit elsősorban tavi, onshore, változó szelekre ajánl a gyártó. Mindegyik kapható egyszerű Bi-Ply ablakokkal, X-ply erősítéssel és karbonszálakkal erősített kivitelben is. A márka üzenete, hogy a Banzai minden vad körülményben ideális választás.

A másik neves márka, a Simmerstyle is a wave vitorlák piacán látja a jövőt. Az ő topvitorlájuk az Icon 2023-ban a modellciklusa végére ért azzal, hogy a négylatnis Blacktip szinte teljesen átvette a helyét. A tervezők természetesen gondoltak a hétköznapi szörfösökre is, így egy könnyen kezelhető új típus érkezett a helyére. Az Evoq kisebb méretekben négylatnis és igen erős, nagyobb méretekben viszont öt latnival jobban kezelhető onshore körülmények között. A nagynevű Naish márka már nem Robby Naish kezében van, és mostanra úgy tűnik, a windsurfvonalat kissé mellőzve főleg kite-ra és wingfoilra koncentrál.

A Gaastra utódja a GA-Sails, amelyek a névváltoztatás és a hardtopos árbócokra tervezett vitorlák évekkel ezelőtti leváltása után beálltak a sorba, de elsősorban a freestyle és a szlalomosztályokban jeleskednek, a hullámvonalon ragaszkodnak a Manic névhez, a radikális IQ elnevezést kivezették.

A legrégebben a csúcs közelében lévő NeilPryde talán az egyetlen brand, amely még mindig nagyban gondolkozik. A legszélesebb modellpalettával, óriási marketinggel tarolnak a windsurfvonalon, ikonikus wave vitorlájuk, a Combat már 1993 óta jelen van, de legalább ilyen erősek a szlalomvonalon. Túléltek akkor is, amikor a versenytársaik (a Mistral, az F2, a HiFly, a BIC) átalakultak vagy kiszorultak a piacról.

A másik nagy túlélő a North Sails, amelynek egy tulajdonosi döntés miatt a Duotone nevet kellett felvennie, ezzel egy időre eltüntetve a jól csengő North Sails (és Fanatic) márkanevet. 3DI-technológiájuk – az erősítő szálak tervezett 3D-s térhálója – forradalmi lehetőségeket hozott a vitorlafejlesztésbe. Azt majd az idő dönti el, hogy ez a gyártási mód beválik-e, és a vitorlák meglehetősen magas költsége lehetővé teszi-e a piacon maradásukat, ad-e annyi pluszt a hétköznapi szörfösöknek, hogy kifizessék az ezer euró feletti árakat.

Az mindenesetre jó a vásárlók szempontjából, hogy a nagy nevek mellett soha ennyi kisebb márka nem küzdött a kegyeikért. A kedvező ár/értékű szegmensben a Gunsails már 1990 óta állandó német minőséget képvisel, és időről időre szépen szerepel a PWA-világkupán is. De említhetjük az Ezzy, a Challenger, a Hot Sails, a Sailloft,a Loftsails, az S2 és a Point7 brandet is.

(Cikkünk az Aqua Magazin 167. számában olvasható teljes terjedelmében. Keresse a kiemelt újságárusoknál és a benzinkutakon! És fizessen elő rá, hogy a jövőben se maradjon le exkluzív tartalmainkról!)

   - ha tetszett, ajánld másoknak is!