Miért (nem) veszélyes a windsurf?

2024. december 25.
Címkék :

A szörfözést (windsurf) szinte mindig az extrém sportok közé sorolják, pedig nem mindig extrém, és sokszor nem is tűnik túl veszélyesnek.

Ahogy túl leszel az első néhány órán, egyre inkább vonzani fog a sebesség és a távoli víz. Ahogy távolodsz a parttól, kétféle problémával találkozhatsz. Az egyik a felszerelés, a másik a szörfös sérülése. Ha új a szörföd, akkor ritkábban, ha régebbi, akkor gyakrabban törik/szakad valami. A legtöbbször a deszkát a vitorlázattal összekötő gumicsukló (boge vagy tendon) törik el. A másik sérülékeny alkatrész a kötélzet, melynek elemei normál használat mellett is elkopnak idővel. A vitorla szakadása, az árbóc és a baum törése sokkal ritkább normál körülmények között, de amint növekszik a szél, az erőhatások is sokszorozódnak, és ahogy nagyobb hullámok közé kerülsz, máris szétszakadhat, összetörhet bármi. Ennek elkerülésére jó módszer, ha a tudásodnak megfelelő helyet választasz. Nem kell mindig pont ott és akkor bemenni, ahol a profik.

Érdemes megkérdezni a helyieket, hogy mire figyelj, mert amíg a Balatonon csak egy-két víz alatti kő vagy csúszós bejárólépcső, addig a tengeren rengeteg víz alatti szikla, tengeri fű, hirtelen mélyülő meder akadályozhatja a bejutást. Tengeren, ha új helyen vagy, vegyél szörfcipőt. A láb sérülése elég gyakori, ha tengeri sünre, korallra, éles sziklára, kagylóra vagy rájára lépsz, és úgy általában bármi lehet a víz alatt. A lábfej sérülése egyébként is a leggyakoribb, mert ha már bejutottál és a lábtartókban szörfözöl, ám nincs jól beállítva a papucs, akkor fordulónál vagy esésnél könnyen beragadhat a lábfejed, ami csúnyán megrándulhat, de akár el is törhet.

Esés közben lehetőleg ne engedd el a baumot! A jó szörfös már a hiba közben tudja, hogy hogyan indulhat majd újra. Ha nagyok a hullámok, az értékes másodperceket jelenthet, mielőtt a következő hullám beterít vagy kitépi a kezedből a felszerelést, és úszhatsz utána. A hasonló, nagy sebességű előreeséseknél sokszor segít, ha van rajtad bukósisak, illetve olyan úszást segítő mellény (Impact vest) ami az ütéstől is véd. A mentőmellény Magyarországon kötelező. Az esetek nagy százalékában jó, ha viseled, hiszen könnyebben tudsz wasserstartolni, és nagyon ritka, hogy pont a mellény miatt szorulnál be a vitorla alá. Ha így esel, segít, ha fogod a baumot, mert ekkor becsukott szemmel is pontosan tudhatod, hogy mi merre van, merre tudsz leghamarabb levegőhöz jutni. Ne felejtsd el, hogy a trapézkötél is beakadva maradhat, és villámlásban semmiképp se maradj a vízen!

De mi legyen, ha már megtörtént a baj, azaz rendesen szörfözve nem tudnál kijutni a partra?

Először is ne ess pánikba! Ezt könnyű megjegyezni, de nehéz betartani, ha például elfújó szélben elkezd tőled elsodródni a deszkád, és gyorsúszásban sem éred utol. Ha nincs senki a közelben, akkor mérd fel, hogy hová tudsz kimenni. A Balatonon nincs nagy gond, mert előbb-utóbb partot érsz valahol, ha a délin vagy, akkor pedig simán visszasétálhatsz a sekély vízben. Tengeren, főleg elfújó szélben, vagy ha nagyon sziklás a part, nem mindegy, hogy merre indulsz, de mindig a lehető leggyorsabb kivezető utat válaszd. Fontos tanács: a deszkád sose engedd el! Nemcsak azért, mert drága, hanem arra felhasalva sokkal gyorsabban tudsz evezni, mint úszva (kösd is magadhoz, ha van mivel). A vitorlázatot még nagy hullámok között is szét tudod szedni, feltekerve felfektetheted a deszkára.

Amennyiben sokan vannak a vízen, még tökéletes kondiban, jó felszereléssel is érhet baj. Ütközhetsz szörffel, kite-tal, rád eshet egy kite-ernyő. Ismerd meg az egyébként igen egyszerű vízi szabályokat, azaz ha szembe mentek, akkor annak van elsőbbsége, akinek jobbról jön a szél, a másiknak ki kell térnie. A legjobb, ha jó nagy ívben kerülöd a többieket, nem előzöd szél alól a kite-ost, és általában figyeled, hogy ki mennyire halad biztosan, ki mennyire látja, hogy te is arra közlekedsz.

(Cikkünk eredetileg és teljes terjedelmében az Aqua Magazin 165. számában jelent meg. Fizessen elő rá, hogy ne maradjon le exkluzív tartalmainkról!)

képek és szöveg: Hollósi Péter

   - ha tetszett, ajánld másoknak is!