Rakonczay Gábor utolsó nagy útja – One More Expedition

December 16-án Rakonczay Gábor extrémsportoló megkezdi a 18 évnyi extrémsport-pályafutását lezáró utolsó, nagyszabású expedícióját.

Rakonczay Gábor még egyszer, utoljára vízre száll, hogy a klasszikus irányban, nyugat felé haladva kenuval átevezze az Atlanti-óceánt. A Kanári-szigetektől Antigua szigetéig tartó 5000 kilométeres utat 65 nap alatt tervezi megtenni. Járműve egykabinos speciális kenu, amit eredetileg Fa Nándor tervezett és épített. A hajót Gábor a 2012-es, 77 napos óceánátkelés tapasztalatai alapján átépítette, új kabinnal, tőkesúllyal, kormányrendszerrel, valamint a létező legmodernebb technikai eszközökkel szerelte fel, és a 42 névre keresztelte. Idén januárban 1400 kilométeres úton tesztelte, miközben Portugáliából a Kanári-szigetekig evezett.

Rakonczay Gábor neve jól ismert az extrém sportok világából. 18 évvel ezelőtt vágott neki először a nagy kékségnek, akkor az első magyar páros óceánátevező csapat tagjaként. Ezt négy óceánátvitorlázás követte, majd egy speciális kenuval ő lett a világon az első, aki átkenuzott egy óceánon. A 18 év alatt számos további extrémsport-teljesítménnyel büszkélkedhetett, tart Guinness-világrekordot, lett ultrafutó-világbajnok, kétszer kelt át gyalog Grönlandon, majd közel 1000 kilométert gyalogolt az Antarktisz szélétől a Déli-sarkig. Élményeiből és tapasztalataiból öt könyv született, és eddig 5 országban több mint 250 ezer ember hallgatta meg az előadásait. Erre a pályafutásra kerül most fel a korona, az utolsó nagy kaland szinte minden másodpercét megmutató kenusprojekttel az Atlanti-óceánon, amikor Rakonczay Gábor december 16-án elindul La Palmáról.

„Számos evezős projektet hajtottam végre, az azok alatt begyűjtött összes tapasztalatot most besűrítettem egy hajóba, egy expedícióba. A hajó átalakításánál figyelembe vettem a 2007-es 77 napos utam tapasztalatait, plusz a fedélzeten megtalálható, ma elérhető, és egy ilyen útra rendelkezésre álló összes technikai eszköz. A technika révén meg tudom mutatni az embereknek, hogy engem mi fogott meg annak idején, mit láttam vonzónak abban, hogy hajóba üljek és evezzek. A közösségi médiás csatornámon folyamatos bejelentkezésekkel, fotóanyagokkal, videókkal szeretném elérhetővé tenni a végtelen óceán és az ottani élővilág szépségét. Ezzel az úttal egyúttal lezárom a hosszú idejű és magas veszélyfaktorú projektjeimet. A sport terén a következő években az ultrafutásra akarok koncentrálni” – mutatta be Gábor az expedíció háttérét.

A cél nem a gyorsaság, hanem a vízen töltött idő, amelynek most a követők is aktív részesei lehetnek, hiszen szinten naponta online kapcsolatba kerülhetnek Gáborral. A 65 nap alatt folyamatosan nyomon követhető az estrém sportoló útja a nyomkövető rendszer segítségével, ami óránként, automatikusan küldi a hajó pozícióadatait és sebességét.

(fotók: Lékó Tamás)

   - ha tetszett, ajánld másoknak is!