Hogyan hat a Balatonra a rendkívüli aszályos időjárás?
Az Országos Meteorológiai Szolgálat honlapján közzétett anyag a vízkörzés meteorológiai sajátosságairól és azok zavarairól szól.
Az idei rendkívüli aszály apropóján született anyag három szakaszra bontja a vízkörzést.
A helyi ciklus során a felszínről a légkörbe párolgó víz helyi záporok, zivatarok formájában jut vissza a talajra. Legjobban a június elei Medárd-időszakban látszik a folyamat, amely amellett hogy vízforrást jelent, a nappali gomolyfelhők a Balaton párolgását is csökkentik.
A második kört a ciklonok és a hozzájuk tartozó időjárási frontok alkotják, amelyek az óceánok felől a kontinensek belsejébe szállítják a vizet és a csendesebb de hosszabban tartó esők formájában jelennek meg, ősztől tavaszig. A Balaton éves víz utánpótlásának jelentős részét ez a csapadék típus alkotja.
A harmadik vízkör a nedvesség útja a trópusok felől a mérsékelt égövbe. Enélkül a folyamat nélkül a mérsékelt övi ciklonok sem jutnának elegendő vízgőzhöz és végső soron a térségünk is jóval szárazabb lenne.
A 2022-es aszály okai a fenti vízkörzésekben jelentkező zavarokra vezethetőek vissza. A kevés számú nyári zivatar, a ciklonok északra húzódása és a trópusi nedvesség áram gyengülése okozza a több éve tartó szárazságot és felelős az idei rendkívül forró nyárért.
A víz körforgalma a légkörben – a rendkívüli aszály időjárási hátteréről szóló szakmai írás teljes hosszában itt olvasható.
fotók: antongalitch.com, whereandwhen.net, dailynewshungary.com
- ha tetszett, ajánld másoknak is!