Római kori hajót találtak egy szénbányában

A hajó az ókori római birodalom egy virágzó városához, a 45 ezer lakosú Viminaciumhoz tartozott.

Ahogy arról korábban már beszámoltunk, a kostolaci szénbánya nyílt színi fejtésének meredek falából egy kis munkagép emelte ki a római kori hajó elülső felét. Már hetekkel korábban előkerült a szénben gazdag talajból néhány fagerenda, de a koronavírus-járvány miatt várni kellett a további maradványok kiemelésével.

A hajó az ókori római birodalom egy virágzó városához, a 45 ezer lakosú Viminaciumhoz tartozott, amelynek kocsiverseny-stadionja, erődítményei, fóruma, palotája, templomai, amfiteátruma, vízvezetékei, fürdői és műhelyei is voltak. A vízi jármű a Kr. u. 3. században épült, amikor Viminacium Moesia Superior provincia fővárosa volt a Duna egy mellékfolyója mellett. „A római folyami flotta azért állomásozott itt, hogy megvédje a birodalmat a barbárok betörésétől. Nagyon ritka, hogy ilyen hajóra bukkanunk, különösen olyanra, amely annyira jó állapotban maradt fenn, hogy azt is láthatjuk, hogyan építették” – magyarázta Miomir Korac vezető régész.

A hajó eredeti hossza 19 méter volt, a feneke lapos, három pár evező és egy háromszögletű vitorla tartozott hozzá. A kilencméteres elülső részt – amelynek vastag faoldalai voltak – két kisebb csónak maradványaival együtt találták meg a régészek. A római hajót a Kostolac városához közeli helyszínen előkerült több tízezer tárggyal együtt állítják ki, amelyek között vannak arany csempelapok, jádeszobrok, mozaikok és freskók – írta az MTI.

   - ha tetszett, ajánld másoknak is!