Még hetekig eltarthat az árvaszúnyogok rajzása

2025. június 16.
Címkék :

Ahogy a kutatók előre jelezték, megkezdődött az árvaszúnyog-rajzás a Balatonon. Méghozzá olyan intenzitással, amilyet harminc éve nem láttunk.

A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI) igazgatója arra figyelmeztet, hogy ez még csak a kezdet, és a rajzás hetekig eltarthat. Ám a kellemetlenségek mellett ezeknek a rovaroknak komoly ökológiai szerepük, hasznuk van, így „meg kell tanulnunk jól tolerálni ezt a helyzetet”.

Mint azt Dr. Vasas Gábor professzor, az MTA doktora elmondta, az elmúlt években nőtt a Balaton vizében a tápanyagmennyiség, ami kedvez az algák és a tápláléklánc egyik következő szereplője, az árvaszúnyog elszaporodásának is. Azt, hogy idén komoly árvaszúnyog-tömegekre lehet számítani, már a tavaly nyár végi rajzásból, és az enyhe télben jól áttelelő, magas lárvaszámból meg lehetett állapítani.

Ennek a folyamatnak további löketeket adtak a tavasszal megjelenő pikoalgák, és a mostani lokális algavirágzás. Ez olyan a balatoni nagytestű árvaszúnyognak (Chironomus balatonicus), mint egy gazdagon terített asztal – fogalmazott a professzor. Ha pedig bőséges a táplálék, még több kedvük van szaporodni ezeknek a rovaroknak, így nem kizárt, hogy idén még egy rajzással kell számolni az üdülőövezetben.

A BLKI igazgatója hangsúlyozta, ezek a rovarok semmiféle veszélyt nem jelentenek az emberre nézve, nem csípnek, „csak” kellemetlenek. Arra, hogy hogyan kell alkalmazkodni a helyzethez, példaként említette az árvaszúnyogok pihenőhelyeként szolgáló part menti fák, bokrok, nádasok bolygatásának elkerülését, vagy esténként a fényforrásoktól való távolabbi tartózkodást.


Az árvaszúnyogok táplálékául szolgálnak halaknak, madaraknak, hüllőknek, kétéltűeknek, és nem utolsó sorban több tonnányi szervesanyagot „esznek ki” a tóból azzal, hogy algákat fogyasztanak a kifejlődésük során, majd zömmel kirepülnek a szárazföldre – sorolta a kutató.

Arra a kérdésre, hogy miként lehet megúszni az árvaszúnyog-rajzásokat, Dr. Vasas Gábor azt válaszolta, a leghatékonyabb módszer, ha megakadályozzuk a foszfor-tartalmú anyagok vízbe jutását, és csökkenteni tudjuk a már vízbe került foszfor mennyiségét. Emlékeztetett arra, hogy 30-40 évvel ezelőtt voltak utoljára az idén várhatóhoz hasonló, nagy árvaszúnyog-rajzások, amikor a szennyvízcsatornázottság hiányosságai, és a vízbe jutó mezőgazdasági szerek szennyezték a vizet. Amikor ezeket orvosolták, hosszú éveken át javult a víz minősége.

fotók: magyarnemzet.hu, blki.hun-ren.hu, vehir.hu, kispolgar.com

   - ha tetszett, ajánld másoknak is!