Jól indult a balatoni szezon, bíztatóak az idei kilátások

Az idei év első öt hónapjában 6,1 százalékkal több külföldi és 5,3 százalékkal több belföldi vendég érkezett a balatoni szálláshelyekre, és 12 százalékkal többet költöttek, mint tavaly ugyanebben az időszakban.

A magyar turizmus folyamatosan rekordokat dönt: 2025 első öt hónapjában több mint 6,3 millió vendéget regisztráltak a magyarországi szálláshelyek, csaknem 9 százalékkal többet, mint 2024 azonos időszakában. Az év első öt hónapjában a balatoni szálláshelyeken megszállt vendégek száma (809 ezer fő) a tavalyi, rekordévi adatokhoz képest is 5,5 százalékkal, az általuk eltöltött vendégéjszakák száma (1,9 millió) 2,1 százalékkal nőtt a 2024. január–májusi forgalomhoz képest. Ráadásul mind a hazai, mind a külföldi vendégforgalom meghaladta a tavalyit.

Az év igazán kiválóan indult a Balatonnál. A magyarok kedvét nem befolyásolta sem az, hogy idén kevesebb volt a hosszú hétvége és hogy az időjárás sem mindig volt kegyes hozzánk. Az első öt hónapban így is 5,3 százalékkal több hazai vendégnek örülhettünk. Az egy napra érkező magyar látogatók száma pedig ennél is nagyobb mértékben, 6,4 százalékkal emelkedett.

Ami pedig a nemzetközi vendégforgalmat illeti, az orosz és ukrán utazók érthető módon továbbra is hiányoznak, mindezt ellensúlyozza az osztrák, a cseh, a szlovák, a román, a horvát és más küldő piacok erősödése. Január–májusban például az izraeli vendégek száma több mint kétszeresére nőtt ‒ igaz a közel-keleti konfliktus nyomán most bizonytalanabbá vált ez a piac. Így a beutazó forgalom is pozitívan alakult: 2025 első öt hónapjában 6,1 százalékkal több külföldi vendéget üdvözölhettünk a Balatonnál 2024 azonos időszakához képest.

Az ún. „főszezon” előtti öt hónapban 633 ezer honfitársunk közel 1,4 millió vendégéjszakát, és 176 ezer külföldi turista félmillió vendégéjszakát töltött el a Balatonnál. Azaz a Balaton továbbra is a „magyarok tengere”, a vendégek háromnegyede belföldi, egynegyede külföldi volt.

A megnövekedett vendégforgalomnak köszönhetően a szálláshelyek bevételei is emelkedtek, árbevételük az év első öt hónapjában meghaladta az 52 milliárd forintot, ami 12 százalékkal haladja meg a tavalyi azonos időszak eredményét. A térségek közül is a Balaton élvezi leginkább a SZÉP-kártya szerepét: a legtöbbet a magyar tengernél költöttek a szálláshelyeken ezzel a fizetőeszközzel, ahol ez az összeg a január–májusi belföldi szálláshelyi bevételek 10,7 százalékát tette ki.

Az idei év első öt hónapjában az abszolút számokat tekintve Hévíz, Zalakaros, Siófok, Balatonfüred és Keszthely húzta a balatoni turizmust, vagyis a fürdővárosok és a tóparti települések. Ez az öt város fogadta a Balaton összes vendégének 57 százalékát, és itt keletkezett a térség vendégéjszakáinak 58,8 százaléka. A január 1. és május 31. között regisztrált összes vendégéjszaka 20,6 százalékát Hévíz, 13,7 százalékát Zalakaros, 10,6 százalékát Siófok, 9,7 százalékát Balatonfüred és 4,2 százalékát Keszthely produkálta.

A Balaton az idén is minőségi zenei fesztiválokkal, izgalmas kulturális programokkal, helyi alapanyagokból készült finomságokkal, megújult hajózási ajánlatokkal, új és felújított szállás- és vendéglátóhelyekkel, strandokkal, látogatóközpontokkal, túraútvonalakkal, turisztikai szolgáltatásokkal várja a vendégeket – írta a turizmus.com.

   - ha tetszett, ajánld másoknak is!