Ilyen volt az időjárás a Kékszalagokon

A Kékszalag a Balaton talán legpompásabb ünnepe. A nagyközönség számára különleges látványt jelent, a hazai vitorlázótársadalom számára az egyik legnagyobb kihívásnak számít, a rendezők és a versenyt biztosítók pedig felelősségteljes feladatként élik meg.

A verseny egyik legfontosabb főszereplője azonban az időjárás. A HungaroMet Zrt. (korábban Országos Meteorológiai Szolgálat) Siófoki Viharjelző Obszervatóriumából sok éve történik a verseny meteorológiai biztosítása. Alábbiakban a 2016-tól a Kékszalag időjárási összefoglalóit közöljük

2016
A verseny kezdetét megelőző este egy markáns hidegfront előtt heves zivatarok érték el a Balatont. Az egyik legerősebb, örvénylő zivatarcella az esti órákban az északi part fölött vonult végig a Balaton tengelyén, többfelé orkán erejű szelet, jégesőket okozva. Így például Zánkán 112 km/h, Balatonfüreden 115 km/h, szelet mértek, az Alsóörs 0Siófok között, félvízen lévő műszer 120 km/h széllökést regisztrált.
A start napján hajnalig még további zivatarok érkeztek a térségbe, amelyek szintén viharos szelet és nagy mennyiségű csapadékot okoztak. A csapadékrendszer azonban éppen a verseny kezdetére elvonult.

A verseny elején a hidegfront mögötti áramlást visszatartotta a zivatarok okozta átmeneti magas légnyomás, amely csak lassan épült le, így a hideg levegő beáramlása csak a késő délelőtti órákban indult meg. A verseny kezdetén így mérsékelt szél fújt, majd a keleti- és a középső-medencében feltámadt az északnyugati szél és erős széllökéseket okozott. Délutántól ismét egy léghullám alakult ki az északnyugati alapáramláson, amely jelentősen lecsökkentette, a nyugati medencében pedig le is állította a szelet. A hullám késő délutáni átvonulását követően ismét megindult az északnyugati szél, amely élénk, a szélcsatornákban időnként erős volt és a verseny végéig kitartott.

A verseny előtti napokban a számítások még jóval erősebb, alapvetően viharos szelet adtak a verseny kezdetére. A heves zivatarok kialakulása majd a start idejére történő elvonulásuk már a számításoknak megfelelően alakult. A verseny alatt a szél időbeli menete ugyancsak a számítások szerint alakult, azonban a szél erőssége a vártnál gyengébb volt.

2017
A verseny időjárása a balatoni helyi cirkuláció és egy gyenge hidegfront küzdelme jegyében zajlott. Az első napon, néhány órával a rajt előtt érkezett gyenge hidegfront a keleti medence keleti felében átfújta a Balatont, és Siófok-Almádi vonaltól keletre kezdetben élénk északi szél fújt. A többi területen főként a szélirány módosulásában, vagy a korábban meglévő délnyugati alapáramlás leépülésében jelentkezett a front hatása. A Balaton helyi szélrendszere a víz-part közötti növekvő hőmérsékleti eltérés miatt gyorsan felépült, aminek hatására a Balaton felett legyengült az áramlás, mivel a hűvösebb hideg légdóm fölé felsiklott az északnyugati szél. A mezőny jelentős része délutántól a keleti medencében csak a szélcsíkokban bízhatott. A nyugatról közeledő zivatarok késő estig sem jutottak el a Balaton közelébe, így az éjszaka első felében is a helyi hatások alakították a többnyire gyenge légmozgást. Az éjszaka második felében a számításoknak megfelelően megjött az élénk keleti szél, amely a második napon napközben legyengülve, de többé-kevésbé kitartott.

A második napra előre jelzett zivatarok a Balatonig ugyan eljutottak, de a tó fölé érve csak záporokra futott az erejükből. A keményebb zivataros mag Somogy megye déli területein vonult végig. A zivatarok okozta nyomásemelkedés azonban péntek estére meghozta a déli szelet, sokat segítve a lemaradóknak. Az éjszakai órákban még újabb zivatarok érkezése tarkította az időjárást, de a Balatonhoz érve ezek is legyengültek, így csupán átmeneti szélerősödés lett hatásukra.

2018
Az 50. Kékszalag időjárását a nagy skálájú légköri folyamatok által keltett, a verseny időpontjára már gyengülő északias alapáramlás és a Balaton keltette helyi cirkuláció versengése határozta meg. A rajt időpontjában ez utóbbi vette át az irányítást, így a csütörtök hajnali élénk északi szelet a Balaton nyugatira, majd délnyugatira fordította és jelentősen legyengítette, helyenként le is állította. Az első napon csak a nyugati medencében tartott ki az északias áramlás, amely a késő délutáni óráktól ott is legyengült.

Csütörtökről péntekre éjszaka ismét az északnyugati szél kerekedett felül. A Nyugat-Dunántúlon kialakult zivatarokból kiáramló levegő elsősorban a nyugati, majd a középső medencében okozott átmeneti szélerősödést, amelyet pénteken délelőtt ismét nagyon gyenge légmozgás váltott fel. A helyzeten sokat javított a péntek délutáni, északi part fölött kialakult zivatar, amely átmenetileg viharos közeli szelet okozott. A zivatart követően viszont ismét sima lett a víz. Az utolsó felvonásban pénteken késő estétől újabb zivatarok közelítették meg a Balatont és az általuk keltett szélrendszer végül segített a mezőny végén hajózóknak.

2019
Az 51. Kékszalag különösen gyenge szeles versenyként vonul be a balatoni vitorlázás történetébe. A verseny alatt a Balaton közvetlen közelében kialakultak záporok, sőt zivatarok is, azonban az azokból kifújó szél csak érintette a Balaton vízterületét. A hajók kisebb részt a környező záporok „maradék” szelét, nagyobb részt a gyenge tavi cirkulációt tudták csak felhasználni.

A verseny kezdetén az éjszaka átvonult csapadékrendszer maradványából fújó mérsékelt (10-20 km/h) északkeleti szél segítette az elrajtoló hajókat a keleti medencében. Ez a szél rövidesen elhalt, azonban rövidesen egy újabb csapadéksáv vonult el a Balatontól délre, amelyből a déli órákban bár csak mérsékelt vagy gyenge (10-20 km/h), de határozott délnyugati szél fújt elsősorban a keleti medence déli partjánál. A délután első felében csökkent a felhőzet és eltűnt a délnyugati áramlás is.

A délutáni napsütés elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy ha gyengén is, de felépüljön a tavi szél, jórészt annak köszönhetően, hogy a víz a szokásosnál hidegebb, 21-22 fokos volt. Elsősorban ez a gyenge cirkuláció segítette az élen haladó hajókat a középső és a nyugati medencében.

A délután folyamán a Bakony keleti része felett kialakuló zivatarok ígértek határozott hátszelet a keleti medencében leragadt többségnek, azonban a zivatar cellák a Balatontól keletre feloszlottak. Annyi hatásuk mindenesetre volt, hogy délután 5 óra felé kissé megélénkítették a keleti medencében az északkeleti szelet, segítve a Kenese és Siófok között hajózókat. A zivataroknak volt még egy próbálkozásuk a kora esti órákban, azonban ennek közvetlen hatása nem volt az esti szélviszonyokra.

Éjszaka ismét a gyenge szél jegyében telt. A hideg víz nem segítette a parti szél kialakulását, bár minimális part felől fújó áramlás ki tudott alakulni, de voltak területek, ahol semmi légmozgás nem volt.

Második nap a hajnali gyenge, változó irányú légmozgást a napsütés hatására kialakuló parti cirkuláció váltotta fel, amely gyenge (5-15 km/h) de többé kevésbe fennmaradó szelet keltett. A déli óráktól ismét megjelentek először a keleti medencétől északra, majd a középső medencétől délre a záporok, zivatarok. A Szárszótól délre kialakult cella a középső medencéből szívta magába a levegőt, ezáltal ott kissé megélénkülő (20-25 km/h) szelet keltett, amely azonban csak rövid ideig tartott. A Balatont körbe lövő zivatarok elvonultak, a késő délutáni órákban nyugat felől közeledő cellák viszont már nem értek el a tóhoz. A verseny második éjszakájában hajózók ismét csak a gyenge lokális cirkulációtól kaphattak egy kevés szelet, ha szerencséjük volt.

2020
A verseny idején a Földközi-tenger irányából épülő anticiklon alakította a Balaton térségének időjárását. Az anticiklon keleti oldalán egy-egy léghullám súrolta a Kárpát-medencét, de döntően az anticiklon, azon belül a helyi hatások, főként a tavi cirkuláció határozta meg a Balaton és a Kékszalag különösen gyenge szélviszonyait.

Az első napon délelőtt a mérsékelt északkeleti szelet felváltotta a helyi cirkuláció. A keleti medencében eleinte a déli part mentén fújt a mérsékelt szél. Később a keleti medencében a tavi szél többfelé kiterjedt a part fölé, mögötte a vízfelületen már alig volt áramlás, nagyobb területeken szélcsend volt.

Az anticiklon északkeleti oldalán közeledő nagyon gyenge hidegfront előtt délután a középső és nyugati medencében megindult egy gyenge nyugati, délnyugati áramlás, amely segítette az élen haladókat. A keleti medence masszívabb cirkulációs rendszere azonban ennek ellenállt és ott alig mozdult a szél.

Éjszaka a gyenge északnyugati alapáramlás és a tavi cirkuláció éjszakai ága a Szigligeti-öbölben és az északi part völgyeinek kijáratában kissé megélénkítette a szelet, illetve hajnalban a középső medencében megindult az ilyen helyzetben szokásos gyenge északkeleti áramlás.

Második nap a délelőtti órákban ismét csak a gyenge helyi hatások érvényesültek, majd a következő északnyugati léghullám előtt a déli óráktól mérsékelt délnyugati, a délután második felében északnyugati szél kezdett kialakulni, a keleti medence irányába egyre élénkebben fújva. Ez a hol élénkebb, hol mérsékelt szél térben és időben erősen változva, de fennmaradt a második éjszaka során segítve a kitartó hajósokat.

A 2021–2024 közötti időszak időjárási beszámolója elolvasható ide kattintva.

   - ha tetszett, ajánld másoknak is!