Alacsony a vízszint, bajban az Amazonas-vidék

Több mint 120 év, 1902 óta a legalacsonyabb a vízszint a brazíliai Amazonas-vidék legnagyobb városa, Manaus folyami kikötőjében, veszélyeztetve a gabonaexportot és térség számára létfontosságú szállításokat.

Tavaly óta az átlagosnál alacsonyabb esőzés sújtja az Amazonas vidékét és Dél-Amerika nagy részét, aminek következtében egy évtizede a legsúlyosabb erdőtüzek pusztítanak Brazíliában és Bolíviában. Kutatók elsősorban az éghajlatváltozást okolják a jelenségért. Tudósok előrejelzése szerint az Amazonas-vidék várhatóan 2026-ig nem nyeri vissza teljesen a megszokott páratartalomszintjét.

Tavaly az aszály humanitárius válságot okozott, mivel a folyók mellett élő emberek nem jutottak élelmiszerhez, ivóvízhez és gyógyszerhez. Idén a hatóságok már riadókészültségben vannak. A szárazság által súlyosan érintett Amazonas államban legkevesebb 62 településen rendeltek el szükségállapotot, amely a polgári védelem szerint több mint félmillió embert érint.

„A manausi kikötőben történt mérések 120 éve óta most van a legnagyobb szárazság” – közölte Valmir Mendonca, a kikötő műveleti főnöke, aki szerint a folyó vízszintje a következő egy-két hétben tovább csökken. A Rio Negro folyónak a manausi kikötőben mért vízszintje nemrég 12,66 méter volt, megdöntve a tavaly mért abszolút rekordot, és a vízszint továbbra is gyorsan csökken.

A Rio Negro a világ legnagyobb vízhozamú folyama, az Amazonas egyik fő mellékfolyója. A kikötő a fekete vizű Rio Negro és a homokszínű Solimoes találkozásánál fekszik, ez utóbbin szintén rekordalacsony vízszintet mértek a héten. A Cemaden nemzeti katasztrófa-megfigyelő hivatal szerint a Brazíliát sújtó szárazság a legsúlyosabb az 1950-es évek óta.

Az aszály miatt akadozik az vízierőművek a működése is. Az energiaügyi hatóságok elrendelték az áramfogyasztás korlátozását, amelyet még az elnöknek is jóvá kell hagynia.

A szélsőséges időjárás Dél-Amerika nagy részét érinti, a Paraguay folyón szintén minden idők legalacsonyabb vízszintjét mérték. A Paraguay Brazíliában ered, Paraguayon és Argentínán áthaladva ömlik az Atlanti-óceánba. Ugyanez az extrém hőség és szárazság járul hozzá az Amazonas-vidéken és a szomszédos Pantanalban, a világ legnagyobb vizenyős területén kialakuló erdőtüzekhez. Bolíviában szintén rekordméretű erdőtüzek várhatók a brazil űrkutatási intézet szerint.

(MTI)

fotók: socioambiental.org, eos.org, apnews.com, na.unep.net, caribbean.loopnews.com

   - ha tetszett, ajánld másoknak is!