Hajópusztító: a Beryl hurrikán

2025. április 6.
Címkék :

2024. július elején a Beryl hurrikán hatalmas pusztítást végzett a Karib-tengeren, majd továbbhaladt Texas felé. A Szent Vincent- és a Grenadine-szigeteken a part letarolása mellett több száz jachtot tönkretett, néhány el is süllyedt, továbbá négy halálos áldozatot követelt.

A Beryl az elmúlt 58 év egyik legjelentősebb – azaz legalább hármas kategóriájú – hurrikánja, amely az Atlanti-óceánon kialakult. Bár a hurrikánszezon június 1. és november 30. között van, ritka, hogy ilyen súlyos trópusi vihar ennyire korán kialakuljon a szezonban. Emellett az is, hogy a viharnak mindössze 42 óra kellett ahhoz, hogy trópusi depresszióból jelentős hurrikánná erősödjön, és az is, hogy ilyen messze délkeletre alakuljon ki, hiszen Grenadát általában a hurrikánöv alattinak tekintik.

A korán érkezett Beryl július 2-án 5. kategóriájú hurrikánná fejlődött és 270 km/órás maximális széllel tetőzött, mielőtt kissé gyengült, és a pusztító erejű 4. kategóriába került. Az amerikai hadsereg kutató repülőgépei felderítő repülés közben átrepültek a hurrikán szemén, amelynek a falában 293 km/órás szelet mértek!

A kialakult ciklonokat három fő csoportba sorolják:
Trópusi depresszió: ha a szél maximális sebessége nem lépi túl a 61 km/h-t, a képződményt trópusi depressziónak nevezik. A trópusi depressziónak általában nem alakul ki szeme és nincs jellemző spirális szerkezete.

Trópusi vihar: ha a szél sebessége 61 és 117 km/h között van, trópusi viharról beszélünk. Ebben a fázisban már általában kialakul a jellemző spirális szerkezet és a felhőkarok. A szem egyes esetekben hiányzik.

Heves trópusi vihar (hurrikán, tájfun, ciklon): 117 km/h-nál gyorsabban fújó szél esetén heves trópusi viharról van szó. Itt a szél sebessége elérheti 350 km/h-t is.

A trópusi ciklonok hatásának nyolc jellegzetes terület van kitéve. A viharok a 30–50° nyugati hosszúság között, esetenként a Karib-tengeren képződnek, és rendszerint a Mexikói-öböl középvonalában visszafordulnak az Atlanti-óceán északi része vagy az észak-amerikai partok felé. A kontinens partjait átlépve a szárazföldi területek fölött néhány nap alatt összeomlik, majd elenyészik a vihar. A legveszélyeztetettebb terület az amerikai kontinens partvonala, főleg Florida. Itt a veszélyes időszak május végétől december elejéig tart, a csúcsidőszak szeptember.

A Beryl legsúlyosabban a grenadai Carriacou és Petit Martinque szigeteken pusztított, július 1-jén, 241 km/órás széllökésekkel.

(Cikkünk az Aqua Magazin 166. számában olvasható teljes terjedelmében. Keresse a kiemelt újságárusoknál és a benzinkutakon! És fizessen elő rá, hogy a jövőben se maradjon le exkluzív tartalmainkról!)

fotók: earthmedic.com, newsnationnow.com, weather.gov, nature.org

   - ha tetszett, ajánld másoknak is!