Gyors léptekkel közeledhet az új jégkorszak
A Golf- és az Észak-atlanti-áramlat rendszerének összeomlása drámai éghajlati következményeket hozhat Európa és a világ számára. A világ vezető klímatudósai arra figyelmeztetnek, hogy az áramlatok összeomlása akár már jövőre bekövetkezhet, ami egy új „minijégkorszakot” idézhet elő.
Az Észak-atlanti-áramlat, amely kritikus szerepet játszik a hő és a víz körforgásában, az éghajlat stabilitásának egyik alappillére, a klímaváltozás miatt viszont egyre több tudós látja fenyegetve a jövőjét. A kutatók emiatt egyre inkább sürgetik a globális éghajlatvédelmi intézkedések megerősítését, hogy megakadályozhassuk az áramlat összeomlását és annak katasztrofális hatásait.
A globális felmelegedést tagadók körében sokszor hangoztatják, hogy ugyan miért is perzselődne fel a földünk, ha nem csupán télen, de tavasszal is olyan fagyok vannak, amilyenekre az életünk során korábban nem sűrűn volt példa – így nem lenne meglepő, ha esetükben a jégkorszakkal való riogatás is hasonló reakciót váltana ki. Pedig az Atlanti-óceán hatalmas áramlási rendszere, amely hőt szállít a trópusi régiókból észak felé, és döntő szerepet játszik a föld éghajlatának szabályozásában, ténylegesen az összeomlás szélén állhat.
A világ vezető klímatudósai már évekkel ezelőtt kifejezték aggodalmukat amiatt, hogy az atlanti meridionális áramlási rendszer (AMOC) – amelynek része az Észak-atlanti-áramlat és a jól ismert Golf-áramlat is – összeomolhat, drámai változásokat előidézve a globális éghajlati viszonyokban.
A Golf-áramlat egy nagy sebességű meleg vízáramlat, amely a Mexikói-öbölből indul, és az Atlanti-óceánon észak felé halad, jelentősen melegítve Északnyugat-Európa és a Brit-szigetek éghajlatát. Az atlanti meridionális áramlási rendszer, amelynek a Golf is a része, egy globális óceáni szállítószalagként működik, amely hőt szállít a trópusokról az északi régiók felé. Ahogy a meleg víz északra halad, lehűl, és sűrűbbé válik, végül a tenger mélyére süllyed, majd dél felé áramlik vissza. Ez a ciklikus folyamat segít szabályozni a föld éghajlatát és fenntartani a stabil éghajlati viszonyokat.
Fontos kiemelni, hogy az Észak-atlanti- a Golf-áramlat meleg vizű, északkeleti irányú folytatása, ugyanis a Golf Írországtól nyugatra két ágra szakad. Egyik ága, a Kanári-áramlat délre tart, míg a másik folytatja útját észak felé Északkelet-Európa partjai mentén, ahol jelentős melegítő hatása van az éghajlatra.
Mindez azonban egyes becslések szerint már 2025-ben fenekestül felfordulhat, egyes kutatók szerint ugyanis rövid időn belül összeomolhat az áramlási rendszer, aminek következtében olyan hideggel kell majd szembenézni Európában, ami ellen a legmelegebb télikabátjaink sem nyújtanak védelmet. A legújabb kutatások aggasztó jeleket tártak fel az AMOC lassulásáról, a tudósok pedig arra figyelmeztetnek, hogy a rendszer néhány évtizeden vagy akár már pár éven belül is összeomolhat, ha nem történik gyors beavatkozás.
Az egyik legnagyobb kockázatot az jelenti, hogy a globális felmelegedés hatására a sarki jég olvad, friss vizet juttatva az Atlanti-óceánba. Ez a friss víz hígítja a sós óceánvizet, ami megnehezíti a sűrűbb víz lesüllyedését – ezáltal pedig megzavarhatja az egész AMOC-rendszert.
A tudósok, köztük a Koppenhágai Egyetem kutatói megállapították, amennyiben az üvegházhatású gázok kibocsátása a jelenlegi mértékben folytatódik, a rendszer összeomlásának kockázata akár 95 százalékos is lehet ebben az évszázadban. Míg az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) közepes valószínűséget jósol az AMOC 2100 előtti összeomlására, egyre több kutató hangoztatja, hogy a kockázatokat komolyabban kellene venni, és felkészülni arra, hogy éveken belül megtörténhet a baj – írta az index.hu.
- ha tetszett, ajánld másoknak is!