Havasi Gergő extrém expedíciója: óceánátevezésre készül az ismert kajakos
Több mint hatezer kilométeres óceánátevezésre készül Havasi Gergő, akit a szerinte sem „normális” kihívásban az a Rakonczay Gábor segít mentorként és hajóépítőként, aki két Guinness-rekordot állított be ebben a műfajban.
A 30 éves Gergő pontosan tudja, milyen veszélyekkel jár az expedíció, félelem helyett mégis inkább azzal foglalkozik, hogy megcélozza a dél-Portugália és Antigua közötti vízi úton elérhető 40 napos világrekordot, hogy másokat is inspiráljon teljesítményével.
Szöveg: M. Kovács Róbert
Bizonyára sokan emlékeznek arra, amikor 2006–2007-ben Rakonczay Gábor és akkori párja, Viktória 51 nap alatt kelt át az Atlanti-óceánon egy saját tervezésű kétevezős hajóval, a Tűzhangyával. A hazai közönség akkor ismerkedhetett meg a vízi sportok talán legextrémebb kihívásával. Azóta rengetegen próbálkoztak ilyen expedícióval, de az átkelés körülményei sokat változtak, hiszen kísérőhajók mellett utazva némiképp biztonságosabb, mint amikor Gábor és Viki egymagukban vágtak neki az óceánnak.
Havasi Gergő kajakversenyzőt mégis az utóbbi feltételek mellett legyőzhető kihívás hajtja, a végtelen vízen angol típusú kétevezős hajóval akar nekivágni az útnak, amely a dél-portugáliai Lagosból a Dél-Amerika partjaihoz közeli Antigua szigetéig tart: „Tízévesen kezdtem kajakozni, majd egy év után az edzőm megkérdezte, miért nem versenyzek. Ja, hogy ezt is lehet… Hát persze… Azóta is csaknem töretlenül versenysportolok” – mesélt karrierje kezdetéről Gergő, akinek a pályafutását kettétörte egy szívinfarktus. – „Persze nagyon megijedtem, azonnal abbahagytam a versenyzést, de hiányzott, ezért négy hónapnyi kihagyás után, állandó orvosi ellenőrzés mellett újra belevágtam.”
Ennek több mint 10 éve… „Most éppen Eb-válogatóra készülök – tette hozzá Gergő, aki pontosan tudja, sokan nem tartják normálisnak, amiért ilyen egészségügyi múlttal ennyire szélsőséges megmérettetésre készül. – Tudom, hogy a társadalmi normák szerint ez nem normális út. De kellenek őrültek, hogy utat mutassanak, hogy otthagyják a lábnyomukat a világban, és másokat is inspiráljanak, hogy feszegessék a határaikat. Ez a célom ezzel az úttal.” Külön köszönet ezért támogatóimnak, a Global-Tender Kft.-nek, a Notebookstore.hu-nak, az Olajshop.hu-nak, valamint a Rubrának, hogy ehhez a pénzügyi erőforrást biztosítják nekem.

Mivel Gergő élsportoló, napi két edzés mellett speciális fizikai felkészülésre nincs szüksége. Nem is attól tart, hogy a teste nem bírja. „Sokakkal beszélgettem, Rakonczay Gábortól a világkerülő vitorlásversenyző Fa Nándorig, és mind azt mondták, hogy egy ilyen úton sokkal inkább a mentális kihívás terheli meg az embert. Ezért a monotonitástűrésem fejlesztése érdekében tavaly végigmentem az El Caminót, ráéreztem arra a módosult tudatállapotra, amikor az ember csak teszi egymás után a lábait egy hónapon át, és közben valahogy elszakad az anyagi világ talajától.
És persze nem csak úgy beleugrok – szögezi le az extrém sportoló. – Hiszen lesz előtte próbaevezés az Atlanti-óceánon, sőt Méder Áron óceáni szólóvitorlázóval is teszünk majd próbautat a helyszínen. A tervek szerint – időjárástól függően – 2024. november-decemberben trélerezzük le a hajót Portugália legdélibb csücskébe, Lagosba. Onnan először mintegy 1500 kilométert evezve eljutunk a Kanári-szigetekre, és ha minden rendben a hajóval, néhány nappal később irány újra az óceán. A legfontosabb a biztonság, de azért nem mondom, hogy nem kacérkodom a világrekord beállításának a gondolatával, ami azt jelentené, hogy 40 nap alatt tesszük meg a szigetek és Antigua közötti távolságot.”
Mivel az ilyen utakon a legnagyobb nehézség az alvás a vízen (Fa Nándor napokon át csak 15 perceket aludt – a szerk.), jól jön, hogy Havasi Gergő az alváskutatásban is elmerült. Sőt, a korábbi szív problémája miatt már a Testnevelési Egyetem elvégzése idején áthallgatott a SOTE sportszívről szóló előadásaira, alaposan felkészült, hogy megóvja az egészségét.

„Megtanultam monitorozni magam, az út alatt pedig különösen figyelek majd a jelekre. De persze előtte átesek egy komplett kontrasztanyagos koronária-MR-vizsgálaton is. Amikor a kardiológusomnak elmondtam, mire készülök, meglepő módon nem azt mondta, hogy megőrültem. Hanem azt, hogy nem látja akadályát, igaz, nem is javasolja, mert kutatások szerint már a 35 kilométernél hosszabb futások is extrém módon terhelik a szív- és érrendszert. De akkor hogy lehet, hogy „civilek” sokszor csak néhány hónapnyi felkészülést követően lefutják a maratoni távot? Én a szervezetemet évtizedek óta rendszeresen edzem, nem félek attól, hogy feladja a testem” – összegezte a sportoló.
Persze nem csak Gergőnek, a hajónak is bírnia kell, ezért is kérte fel mentorának Rakonczay Gábort, aki komoly múltra tekinthet vissza az ilyen kihívások terén. „Nagyon sokat tanultam a 2006-os utunk óta arról, mire van szükség egy ilyen hajó megépítésekor. Ez a hajó 7 méter hosszú, terheletlenül 160 kilót nyom és menetkészen 400 kilóig terhelhető. A fedélzeten 8, a kabinban 7 tárolórekesz található, amelyek légkamraként is szolgálnak – mesélt az óceánátkelésre tervezett hajó részleteiről Gábor. – Az anyaga epoxi gyanta és üvegszövet, amely könnyű, de tartós hajótestet eredményez, amit a test szendvicsszerkezete tovább fokoz. Az evezéshez 2-3 méteres karbonlapátok kellenek, amikkel ezt a hajót 30-35 százalékkal nagyobb sebességre lehet késztetni, mint amilyenre annak idején a Tűzhangya volt képes.”
Gábor és Gergő együtt kezdte építeni a hajót mintegy másfél évvel ezelőtt, de egyéb elfoglaltságaik miatt nagyjából négy hónap alatt készültek el a vízi járművel, amelynek elképesztően szélsőséges időjárási körülményeknek kell majd megfelelnie. Ahogy azoknak is, akik evezik majd. Hogy mennyire veszélyes útra készül Havasi Gergő és társa, azt jól mutatja, hogy amikor Gergő az édesanyjának elmondta, mire készül, a válasz csak annyi volt: „nem mehetsz!”.

„Persze 30 éves felnőttként ez már nem így működik, de megértem, hogy mindenki a végletekig aggódik értem. Én viszont bízom magamban és a hajóban.”
A Global-Tender Kft. és a NotebookStore elkötelezett a hazai sport támogatása iránt
„A Global-Tender Kft., a NotebookStore tulajdonosa mindig is nagy hangsúlyt fektetett a közösségi felelősségvállalásra és a társadalmi értékek támogatására. Cégünk elkötelezett a hazai sportélet fellendítése és a tehetséges sportolók segítése mellett. Ez a szellemiség vezérel bennünket most is, amikor a Global-Tender Kft. és a NotebookStore a két extrém sportoló, Havasi Gergő és Rakonczay Gábor projektje mellé állt” – mondta el az Aqua Magazinnak Kócsi Pál ügyvezető igazgató.
„Havasi Gergő és Rakonczay Gábor neve egyet jelent a kihívással, az elszántsággal és a kitartással, amely mind olyan érték, amelyet mi is magunkénak vallunk. Az ő projektjeik nemcsak a sport, hanem a határok feszegetése és az emberi teljesítőképesség újraértelmezésének a jelképei. A két sportoló nem csupán kiváló teljesítményével, hanem inspiráló személyiségével is példát mutat mindannyiunk számára. Hiszünk abban, hogy a sportolók támogatása nemcsak az egyéni sikereiket segíti elő, hanem hozzájárul a magyar sport általános fejlődéséhez is. Támogatásunkkal szeretnénk kifejezni elismerésünket és tiszteletünket azok iránt, akik mindennapi munkájukkal és kitartásukkal előreviszik a magyar sportot. A Global-Tender Kft. és a NotebookStore elkötelezett amellett, hogy továbbra is aktív szerepet vállaljon a sport támogatásában, hiszen hisszük, hogy a sport az egyik legfontosabb közösségformáló erő.”
(Cikkünk eredetileg az Aqua Magazin 164. számában jelent meg. Fizessen elő rá, hogy ne maradjon le exkluzív tartalmainkról!)

fotók: honvedelem.hu, csupasport.hu