/

Hatszáz éves fahajót találtak egy almaföld közepén

Egy fából készült XV. századbeli hajó maradványait találták meg a lengyelországi Czerskben.

A 30 méter hosszú, 6-7 méter széles kereskedelmi hajó a Visztulán járt, amely most már 70 kilométerrel keletebbre folyik. A szkuta fajtájú vízi járműre egy almaföld közepén bukkantak a régészek. Rakománya valószínűleg gabona volt, a terményt fedélzethez rögzített ládákban szállította a legénység, akár 100 tonnát is.

– A széles hajó óránként tíz kilométert is képes volt hajózni folyásiránnyal egyezően, azzal szemben pedig kötelekkel vontatták a partról és evezőket is használtak a haladáshoz – közölték a feltáráson dolgozó régészek. A hajó maradványait akkor fedezték fel a terület tulajdonosai, amikor a helyi tavat akarták kimélyíteni.

A közeli Rybnóban már kialakították az állagmegőrzéshez szükséges feltételeket és technológiát, a kiásott hajót pedig darabonként szállítják el konzerválni, később pedig kiállítják – írta a blikk.hu.

Hírleveleink küldéséhez a Mailchimp platformot használjuk. A feliratkozással elfogadod, hogy adataidat a Mailchimp számára továbbítjuk. Adatvédelmi nyilatkozatuk itt olvasható.

Watersports Live Wind
  • Lupa HU
    ☀️ 27°
    7 km
  • Velence HU
    ☀️ 27°
    4 km
  • Balaton HU
    ☀️ 26°
    4 km
  • Neusiedler AT
    ☀️ 25°
    7 km
  • Krk (Wake) HR
    ☀️ 31°
    6 km
  • Premantura HR
    ☀️ 29°
    2 km
  • Grado IT
    ☀️ 27°
    2 km
  • Garda IT
    28°
    3 km
  • Soča SI
    24°
    2 km
Via Open-Meteo

Kapcsolódó hírek